TOPOĽČANY. Francúzsko-slovenské občianske združenie Deti Dunaja vzniklo v roku 2002 v Paríži. Jeho hlavným poslaním je materiálna a humánna pomoc opusteným, týraným, chorým a postihnutým deťom na Slovensku. Združenie, ktoré oslavuje desiate výročie založenia, aj tento rok zorganizovalo pre 65 detí z detských domovov a krízových centier Eko tábor na Duchonke. O Eko tábore a aktivitách občianskeho združenia sme sa porozprávali s predsedníčkou Zuzanou Evrard Bojňanskou.
Čo nové sa deti naučia počas tohtoročného tábora?
-Eko tábor na Duchonke organizujeme už siedmykrát. Venujeme sa najmä ekológii a tvorivej činnosti. Tento rok je vyhlásený za rok biozáhrad a túto tému sme zakomponovali aj do nášho programu. Deti sa nové veci učia formou tvorivej činnosti, základné pojmy im vysvetlíme a potom formou hier a tvorivých ateliérov sa deti učia o potrebe lokálnej konzumácie potravín, či domácich záhrad. Chceme, aby sa deti odpútali od novodobého životného štýlu a vrátili sa k jednoduchším veciam. Preto sme aj tohtoročný tábor nazvali Od zrnka po tanier. Deti sme učili sadiť, poznávať rastliny a liečivé bylinky. Keďže tu máme veľa malých detí, budeme tvoriť aj rôzne zeleninové a ovocné kreácie.
Spomenuli ste, že deti chcete naučiť jesť domáce potraviny. Varíte im podľa toho?
-Samozrejme. Máme tu skvelý tím, ktorý vynikajúco varí. Naša pani doktorka dozerá na to, aby strava bola vyvážená. Zajtra budeme napríklad variť kotlíkový guláš a do prípravy zapojíme aj deti. Budú čistiť zeleninu a zemiaky. Chceme im vysvetliť, že guláš nie je krabica, ktorá sa otvorí a zohreje.
Oslavujete desiate výročie vzniku. Aké činnosti okrem táborov pre deti vykonávate?
-Pôvodná myšlienka nášho združenia, ktorej sa aj držíme, je prebúdzať tvorivosť v de- ťoch. Chceme v nich vzbudiť záujem o staré remeslá, ktoré nepovažujeme za niečo archaické. Považujeme to za niečo jedinečné, čo nikde nie je. Našťastie sa nám to s niektorými deťmi darí.
Počas tohto tábora sme deti učili maľovať tušom vajíčka. Gabika prejavila svoj neskutočný talent. Maľuje tak, že by som neverila, že vajíčko vyzdobilo trinásťročné dievča. Uvidíme, či ju toto remeslo zaujme a bude sa mu viac venovať.
Pôvodne sme začali pracovať s relatívne malými deťmi, pre ktoré sme robili tvorivé dielne a bábkové predstavenia, ktorých bolo sedem. Na ne nadväzovali tvorivé ateliéry, kde sme pozorovali deti a podchytávali ich tvorivosť. Všetko vyvrcholilo až k Eko táborom. Deti chceme sprevádzať na ich životnej dráhe pokiaľ sa to dá. Chceme ich naštartovať na životnú dráhu, kde budú samostatné.
Akým deťom sa venujete?
-Na tohtoročnom Eko tábore máme väčšinu detí z východu. Niektoré sú z detského domova z Rajca či z Martina. Väčšinou nás oslovujú samotné detské domovy, ale máme aj svojich priamych spolupracovníkov, ktorí pozorujú deti vo svojom okolí. Kritérium na to, aby sme nejaké dieťa podporili, nie sú len výsledky, ale najmä motivácia. Pre Deti Dunaja nemôžeme urobiť nič, pokiaľ ony nebudú chcieť. Všetko závisí od ich vôle postaviť sa na nohy.