PARTIZÁNSKE. Nepriaznivý demografický vývoj na Slovensku zasiahol aj mesto Partizánske. Kým v roku 2001 malo mesto 25 302 obyvateľov, minulý rok ich bolo iba 26 795. Zvyšuje sa i priemerný vek ľudí, ktorý sa v roku 2010 zastavil na hodnote 40,55. Tieto faktory priamo ovplyvňujú aj nároky obyvateľov na poskytovanie sociálnych služieb pre star- ších, či inak znevýhodnených ľudí.
„Pred piatimi rokmi sme poskytovali terénnu opatrovateľskú službu v priemere 40 ľuďom. Dnes sa už musíme postarať o 120 ľudí,“ informovala nás Jarmila Sasková z oddelenia sociálnych vecí. Mesto taktiež zaviedlo v roku 2006 prepravnú službu, ktorú využívalo 40 ľudí. Dnes ich je viac ako 150.
Služby treba špecializovať
Aj kvôli zvýšeniu dopytu o sociálne služby mesto vytvorilo Komunitný plán, ktorý na najbližších desať rokov stanoví priority v tejto oblasti. Zatiaľ čo starostlivosť o seniorov je v meste na relatívne slušnej úrovni, regiónu chýbajú špecializované zariadenia ako je hospic či stacionár.
„Chceli by sme rozšíriť jedno zo zariadení opatrovateľskej služby, kde by bola vyhradená sekcia pre tie najťažšie prípady. Problém je totiž v tom, že ak dáte zomierajúceho či psychicky chorého do izby s ďalšími ľuďmi, je to pre nich neúmerná psychická záťaž,“ uviedla Sasková s tým, že špecializovanými zariadeniami by sa mal zaoberať najmä VÚC, keďže vytvoriť samostatné špecializované zariadenie je pre mesto neefektívne.
Pomôže informatizácia?
Aj túto oblasť poskytovania služieb zasiahla informatizácia. Asociácia samaritánov Slovenskej republiky (ASSR) v meste rozbehla projekt domáceho tiesňového volania. Do bytov klientov nainštalovali prístroje, ktoré sa ovládajú náramkovými tlačidlami. Náramok nosí klient stále pri sebe, naj-vhodnejšie na ruke, v prípade potreby po jeho stlačení vyšle tiesňový signál a tým kontaktuje dispečera z centra ASSR.
Vzhľadom na to, že v centre majú k dispozícii chorobopis klienta, rozhodne sa o najvhodnejšej forme pomoci. Keďže však ide o pilotný projekt, ukáže až čas, či sa tento systém osvedčí a rozšíri o ďalších klientov.