PARTIZÁNSKE. Primátori miest Partizánske, Handlová a Žiar nad Hronom spustili vo štvrtok 6. septembra Petíciu občanov za prehĺbenie ochra-ny práv slušných ľudí. K petícii sa zatiaľ pripojili i obyvatelia Trnavy a Michaloviec, ba aj zahraniční Slováci z Veľkej Británie.
Cieľom tejto aktivity je riešiť otázku neprispôsobivých občanov nielen v Partizánskom, ale aj v ostatných mestách Slovenska. Ďalším dôvodom na spustenie petičnej akcie je aj vyhrotenie sporov s asociálmi, ktoré vyústili do slovného napadnutia poštárky i primátora mesta Jozefa Božika.
Vyhrážali sa aj primátorovi
„Počas minulého piatku som sa dostal do nepríjemnej slovnej konfrontácie, no rozhodol som sa neustúpiť,“ povedal Božik s tým, že poberatelia dávok navštívili aj mestský úrad a vyhrážali sa podrezaním zamestnankyni oddelenia sociálnych vecí. Incidenty sa objavili i na poslednom futbalovom zápase medzi Partizánskym a Bošanmi. „Som veľmi rád, že obyvatelia mesta prestávajú mať strach. Udalosti, ktoré nabrali na intenzite, zmobilizovali ľudí a mnohí sa neboja hovoriť o svojich negatívnych zážit-koch,“ poznamenal primátor.
Organizátori petície sa budú snažiť získať 100-tisíc podpisov, aby sa ňou musela zaoberať Národná rada Slovenskej republiky. Ak politici nebudú túto situáciu riešiť, sú pripravení urobiť aj ďalší krok. „Petícia je aj nástroj pre vyhlásenie referenda,“ dodal Božik.
Petícia obsahuje štyri body. Prvou požiadavkou je prehĺbenie ochrany základných práv ľudí pred asociálmi sprísnením legislatívnych postihov za prejavy, ktoré obmedzujú ľudské práva slušných ľudí. Druhým bodom je podmieniť vyplácanie sociálnych dávok vykonanou prácou poberateľa sociálnej dávky.
V treťom bode chcú signatári petície znížiť vek trestnoprávnej zodpovednosti maloletých zo 14 rokov na 12 rokov. Posledným bodom je zavedenie trestnoprávnych postihov rodičov za trestné činy ich detí.
Rómovia chcú spolupracovať
Primátor odmietol obvinenia z toho, že petícia je rasovo motivovaná. „Je to absolútna lož, pretože zápas realizovaný aj touto petíciou nie je proti, ale za slušných ľudí. Bez ohľadu na sociálny status, vierovyznanie či rasu. Som rád, že o spoluprácu požiadali aj zástupcovia rómskej menšiny, ktorí sa cítia byť utláčaní asociálmi z ich vlastnej rómskej menšiny,“ uviedol Jozef Božik. Podobne sa vyjadril i primátor Handlovej Rudolf Podoba: „Viem, že je to veľmi zložitý problém a ani ja sám nepoznám na to liek, ale minimálne sme povinní v mene slušných občanov Slovenskej republiky na tento problém poukázať.“
Odpočuvanie na úrade?
PARTIZÁNSKE. Vzhľadom k nárastu vyhrážok aj smerom k mestským úradníkom, zvažuje mesto zriadenie legálneho odpočúvania v kanceláriach na mestskom úrade či v priestoroch Správy majetku mesta. „Informácie o vyhrážkach zabitím som získal na pravidelných pracovných poradách. Preto chcem, aby bol ten, kto sa vyhráža, okamžite trestnoprávne riešený,“ uviedol primátor Jozef Božik.
Ondrej Šomodi
Petícia je iba jeden z krokov
PARTIZÁNSKE. V rámci udržiavania poriadku v problémo- vých častiach mesta rozhodlo minulý rok zastupiteľstvo o tom, že nebude predlžovať zmluvy nájomníkom, ktorí sa dopustia troch priestupkov proti verejnému poriadku. Mesto v súčasnosti podalo viac ako 150 žalôb a 15 domácností deložovalo. Tým, ktorí majú uzavretú zmluvu na dobu neurčitú, v prípade porušenia domového poriadku zrušia zmluvy.
Mestskí poslanci minulý týždeň rozhodli tiež o výstavbe oplonenia okolo bytoviek na Nábrežnej ulici. Nový plot uzavrie dva priestupné chodníky medzi Nábrežnou ulicou a Ulicou Komenského. Poslanci pristúpili k tomuto radikálnemu kroku po trojmesačnom monitorovaní bezpečnostnej situácie v tejto časti mesta, keďže bitky, krádeže a výtržnosti tu sú na dennom poriadku.
V danej lokalite musí dokonca poštárka chodiť s policajným dozorom, keďže bola niekoľkokrát terčom útokov.článku
Ondrej Šomodi