V Partizánskom pochodovalo proti neprispôsobivým občanom s podporou miestneho zastupiteľstva tri tisíc ľudí. Situácia je podľa primátora JOZEFA BOŽÍKA (HZDS) vážna. Ďalšie pochody však už kvôli neonacistom radšej neplánuje.
Ako vznikol nápad urobiť pochod?
"Asi pred mesiacom ma navštívil pán Mihalička a predstavil mi iniciatívu Daj stop asociálom v tvojom meste. Pochodom chcel upozorniť na to, čo sa deje z hľadiska neprispôsobivého správania asociálov."
Prečo ste ako primátor radšej neprijali opatrenia ako organizovali pochod?
"Pochod bol v poradí ôsmou aktivitou. Najprv sme minulý rok začali rómskou občianskou hliadkou, ktorá mala dávať pozor na správanie a množstvo odpadkov. Odpadky ubudli, ale správanie sa nezmenilo. Potom sme mali veľké verejné rokovania s krajským policajným riaditeľom. Rozdelili sme mestských aj štátnych policajtov tak, aby mohli lepšie zasahovať na miestach, kde sú asociáli. Zaviedli sme opatrenie trikrát a dosť. Mesto schválilo uznesenie, podľa ktorého tým občanom, ktorí urobia tri priestupky voči verejnému poriadku a majú s mestom nájomnú zmluvu na dobu určitú, zmluvu vypovie. Problém ale je, že väčšia časť obyvateľstva má nájomné zmluvy na doby neurčité a tam sa nepohnete. Ďalším opatrením bol môj výjazd do problémovej lokality, hovoril som s vajdom, vytvorili sme samosprávu z občanov z problémových bytoviek, aby sme hovorili o otázke neplatičstva a ich správania."
Prečo muselo dôjsť k pochodu?
"Všetky tieto opatrenia boli síce fajn, ale prišiel prepad domu na ulici Kapitána Nálepku, prepad taxikára, vyhrážanie poštárke, ataky na námestí. Pred rokom som povedal, že petícia bude krajnou variantou a ako viete, už som s ňou začal. Neviem si pomôcť, potrebujem zmeniť zákon. Z nájomného bytu mesta nemôžem vyhodiť občana, ak neplatí nájomné a zároveň poškodzuje majetok, pretože má maloleté dieťa do šesť rokov. Niektorí pritom majú aj drahé autá, ale nemajú ich napísané na seba. Občania chceli dať vláde, parlamentu, politikom najavo, že už je toho dosť."
V zastupiteľstve máte väčšinu poslancov Smeru. Neviete to dať vláde najavo politickou cestou?
"Bol som na viacerých akademických debatách v Bratislave, za každej vlády sa tomu problému vyhýbajú a neriešia ho. Dlhodobo hovorím, že otázka spolunažívania je časovaná bomba a tento pochod bol upozornením. Minulý týždeň som práve na podnet poslancov Smeru pozval na mimoriadne zastupiteľstvo pánov Kaliňáka aj Poláka. Neprišlo od nich ani len ospravedlnenie. Neposlali ani len asistenta alebo úradníka. Mrzí ma to."
Na pochod prišli aj prívrženci neonacizmu, časť z nich sa oddelila a chcela ísť priamo k neprispôsobivým. Nie je nebezpečné vzbudzovať v ľuďoch takéto vášne?
"Prítomných bolo tri tisíc ľudí a zhruba stovka z nich sa vybrala asociálnym spôsobom upriamovať pozornosť na ich aktivity. Samozrejme, to riziko je tu vždy. Títo ľudia to mohli urobiť kedykoľvek v minulosti. Dovtedy bol pochod absolútne pokojný. Od začiatku sme na to vyzývali. Hovoríme len, aby sa politici touto vecou zaoberali, lebo je veľmi závažná. Nemôžem tolerovať, že deti majú sto hodín poza školu a nikto to nerieši. Niekto urobí x priestupkov a nikto to nerieši. Oni sa vyhrážajú iným ľuďom zabitím a polícia to klasifikuje, že je to blízke ich naturelu. To sme v 21. storočí?"
Momentky zo sobotňajšieho Pochodu za práva slušných ľudí v Partizánskom
Pozrite si fotogalériu >>
Nedá sa na to upozorniť menej nebezpečným spôsobom?
"Slušný človek sa prejaví slušne, neslušný neslušne. Nešlo o pochod voči jednému etniku. Chcem, aby ľudia pochopili, že existuje iba jedno delenie ľudí - na slušných a neslušných."
Aký máte ďalší plán?
"Podpisujeme petíciu, ktorú potom odovzdáme poslancom. Opakovane sa pokúsim rokovať aj s ministrom vnútra. Netrpezlivo tiež očakávam jeho 90 opatrení, ktoré majú tomuto problému napomôcť."
Budú ďalšie pochody?
"Už nie. Vzhľadom na to, že na pochod slušných ľudí prišli aj tí, ktoré nepochopili, o čo nám išlo, tak by som sa už touto cestou neuberal. Bolo mi to ľúto, dištancujem sa od toho.
Represívna cesta riešenia rómskej otázky má jednu zásadnú chybu, pre ktorú nebude fungovať, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
V Partizánskom pochodovali tisíce
Pochod Daj stop asociálom prilákal vyše tritisíc ľudí, medzi nimi aj radikálov.
PARTIZÁNSKE. BRATISLAVA. Viac ako tritisíc ľudí v sobotu podporilo akciu Daj stop asociálom v tvojom meste.
Partizánske má 23-tisíc obyvateľov, primátor Jozef Božik hovorí, že počet ľudí ukazuje, aká vážna je situácia v ich meste.
Na pochod však prišli aj prívrženci Slovenskej pospolitosti. Po pokojnom pochode zamierila asi 200-členná skupina smerom k Nábrežnej ulici, kde žije väčšina neprispôsobivých obyvateľov. Ťažkoodenci a kukláči túto časť uzavreli a nikoho ďalej nevpustili.
Dav polícii nadával, niektorí vyzývali na fyzický atak voči Rómom, no nič vážne sa nestalo.
Minister vnútra Robert Kaliňák hovorí, že zabrániť pochodovať nikomu nemôžu. Na Slovensku sú podľa neho desiatky Partizánskych, ktorých problém chce táto vláda riešiť.
Partizánske spolu s Handlovou a Žiarom nad Hronom organizuje za riešenie situácie aj petíciu.
V októbri má Kaliňák spolu s rómskym splnomocnencom Petrom Pollákom predstaviť niekoľko desiatok nových opatrení.
„Netrpezlivo ich očakávam,“ povedal primátor Božik, ktorý chce s ministrom vnútra o situácii v ich meste rokovať.
Kaliňákove „razantnejšie“ opatrenia by mali začať platiť do roka.
mož, oš