Firma Z Industries Topoľčany koncom roka skončí výrobu, ak neprestane dostávať likvidačné pokuty. Podnik momentálne vyrába bez povolenia, vedenie a topoľčianska radnica rokujú o možnostiach nápravy. Zamestnanci sa začínajú strachovať, v pondelok prišli protestovať.
TOPOĽČANY. Strach o živobitie a predstava stať sa opäť nezamestnaným zahnala v pondelok poobede takmer stovku ľudí protestovať pred topoľčiansku radnicu.
Ako hlásala väčšina, neprišli obhajovať a zachraňovať vedenie spoločnosti, neprišli na ich povel, zhromaždili sa, aby vedeniu mesta dali najavo, že sa o svoju prácu boja a nechcú o ňu prísť.
Kolujú totiž fámy, že majitelia firmy Z Industries Topoľčany (ZANINI) chcú koncom roka kvôli problémom a likvidačným pokutám prepustiť dve stovky zamestnancov a firmu presťahovať.
Vedenie firmy priznáva niektoré pochybenia a nezatajuje prevádzku firmu bez príslušných povolení.
V súčasnosti funguje firma viac-menej načierno, keďže jej koncom júna skončila skúšobná prevádzka povolená Obvodným úradom životného prostredia Topoľčany.
Na riadnu prevádzku nemá spoločnosť povolenie, keďže výrobu zakázal aj Krajský úrad životného prostredia Nitra.
Príčinou všetkých problémov je rozšírenie výroby o ďalšiu väčšiu striekaciu linku. Odlučovač, ktorý sa mal starať o čistenie odpadový plynov, totižto nestíha a je schopný bezchybne fungovať iba vtedy, ak linka funguje na jednu pätinu kapacity.
Toto zariadenie je údajne i zdrojom hluku, keďže nemá potrebnú zvukovú izoláciu. Aby spoločnosť zabezpečila filtrovanie znečisťujúcich látok, začala so stavbou druhého odlučovača, na ktorý však nemala stavebné povolenie.
Problémom je i to, že ak odlučovač nestíhal filtrovať, vypol sa. Firma však do ovzdušia v rámci dokončenia výrobného procesu naďalej vypúšťala škodlivé splodiny.
Tento scenár sa mal opakovať niekoľkokrát. Podľa našich informácií firma vysvetlila vypustenie splodín ako poruchu. Takáto situácia je síce možná, no nemôže to byť pravidlom.
Autor: Ľubica Snováková
Primátora na radnici nezastihli
Protest začal o druhej hodine poobede a hoci boli na blízku policajti, k žiadnemu incidentu neprišlo. Protestujúci stáli pod oknami radnice a čakali, že sa im príde vyjadriť k celej veci primátor Topoľčian Peter Baláž. Ten neprišiel, pretože v tej dobe bol na zasadnutí NSK v Nitre.
K ľuďom zišla z radnice Janetta Kadliečková z organizačného výboru, ktorá sa snažila s organizátormi protestu porozprávať. Predstavenstvo firmy ZANINI zatiaľ rokovalo so Stavebným úradom o ďalšej pokute, ktorá im bola udelená. Táto otázka sa neuzavrela.
„Keď je dobrá vôľa, tak to pôjde, lebo dobrá vôľa na našej strane je,“ povedal Pavol Biksadský, zastupujúci vedenie firmy. „Na strane investora je dobrá vôľa to tu zachovať, nikdy to nebolo tak, že si tu investor robí, čo chce, skôr naopak,“ dodal.
Vedenie spoločnosti sa pred časom vyjadrilo, že v poslednom období firma vyvinula enormnú snahu na zabezpečenie dodržiavania všetkých vyžadovaných limitov a získaní príslušných povolení. "Zabezpečenie, nákup, príprava technológií a plánovaná inštalácia druhého odhlučovača stála našu spoločnosť veľké množstvo finančných prostriedkov. Dotiahnutie prevádzky na plný výkon už bolo takmer na dosah. Žiaľ, napriek našej snahe sme sa stali obeťou horlivosti byrokratického aparátu. Máme za to, že v prípade preukázania minimálnej miery tolerancie a flexibility zo strany kompetentných úradov by bola situácia v dohľadnom čase úspešne vyriešená."
Vedenie firmy ZANINI.
Foto: Ľubica Snováková
„Firma Z Indusries je v prevádzke bez príslušných povolení Stavebného úradu, to znamená, nemá kolaudačné rozhodnutie, na niektoré objekty nemajú stavebné povolenie, takže bohužiaľ, tí, čo stoja pred radnicou, plačú na nesprávnom hrobe,“ vyjadril sa k protestu vedúci stavebného odboru Ladislav Bakič.
„My v tejto veci musíme konať, pretože zákon nám to ukladá, a keďže stavba sa užíva bez povolenia, tak budeme musieť pristupovať k opakovaným sankciám, pretože k náprave nedošlo,“ dodal Bakič.
Usporiadatelia protestu s Janette Kadliečkovou.
Foto: Ľubica Snováková
To, či vedenia mesta ustúpi od pokutovania, je zatiaľ otázne, no podľa zákona sa začína výška pokuty na nule. Čo sa týka výšky pokuty pre ZANINI firmu, tá údajne zatiaľ dostala pokutu len v päťcifernom čísle, čo podľa niekoho nemusí byť pre firmu takéhoto kalibru likvidačné.
Problémom je skôr to, že firma nemá momentálne povolenie na výrobu, a pri jej pozastavení by prišla o nemalé peniaze, čo však ignoruje a vyrába ďalej.
Podľa zamestnancov firmy práve ten fakt, že by podnik nemohol vyrábať a prevádzka by sa musela na dlhší čas odstaviť, je pre podnik likvidáciou. Totiž podľa manažéra kvality Mária Kajana jedno zastavenie na jednu smenu stojí firmu 350 tisíc eur. „Keď si to spočítate za celý deň, je to cez milión. Toto sú dôsledky, prečo sa stále vyrába.“
Novú prácu nájdu ťažko
Voľných pracovných miest je v topoľčianskom regióne málo. „Som tu štyri roky a ťažko by sa mi odchádzalo. Či by som sa ešte ako invalid niekde uplatnil, to asi ťažko. Chodím na dialýzu 20 rokov a oni s tým nemali problém. My sme sa snažili dať všetko do poriadku, postavili sme nové čistiace zariadenie ako prídavok k tomu starému, aby sme mohli na maximálny výkon ísť a aby to stíhalo spaľovať tie emisie. Len nás zastavili úrady a susedia udávaním,“ vraví zamestnanec firmy.
„Firma nie je zastavená. Taliani sú pod tlakom plniť dodávky, ale niečo sa presunulo na výrobu do Talianska už samozrejme, no tá výroba ide znížená. Niekto by mohol namietať, že ideme aj za cenu, že dostaneme pokutu od Stavebného úradu,“ dodáva.
Ľudia sa boja čo bude.
Foto: Ľubica Snováková
Nezamestnanosť v topoľčianskom okrese je dlhodobo na úrovni nad 11 percent. V tomto roku hromadne prepustil 18 ľudí podnik Agrostav – Kovoplast Topoľčany a v Bánovciach nad Bebravou, kde je miera nezamestnanosti tesne pod 10 percent hrozí ďalšie prepúšťanie. O prácu by tam malo prísť až 230 ľudí.
Firma ZANINI má osemdesiatročnú tradíciu. V hale Pod Kalváriou na rozlohe 2 500 m2 sa vyrábajú plastové komponenty pre automobilový priemysel – kryty na kolesá, dvierka na palivové nádrže, rúčky na otváranie zadných kufrov áut či logá značiek ako Fiat, Peugeot, General Motors či Volkswagen.