PODHRADIE. Vo výške takmer 430 metrov nad morom sa dvíha nad okolitými lesmi, chránená z juhozápadu mohutným Topoľčianskym hradom. Obec spolu s hradom tak vytvára malebnú scenériu, ktorú je dobre vidieť na príjazdovej ceste od neďalekej priehrady Duchonka. Aj napriek krásnemu okoliu však ešte donedávna hrozilo, že sa malá obec práve kvôli jej odľahlej polohe postupne vyľudní.
Prvá písomná zmienka o obci Podhradie pochádza z roku 1245, keď sa spomína ešte pod pôvodným názvom Hornouc, alebo Hrnovce. V druhej tretine 13. storočia si nad obcou vybudovalo hrad panstvo z Topoľčian, ktorému neskôr patrilo 26 okolitých obcí. Význam osady Hrnovce vzrástol, postupne sa zmenila na služobnícku obec Topoľčianskeho hradu a získala svoj súčasný názov Podhradie.
V roku 1918, v čase vzniku Československa, mala obec takmer 500 obyvateľov. Pokojný život v Podhradí narušila II. svetová vojna, počas ktorej obyvatelia obce podporovali partizánov operujúcich v okolí. V partizánskej skupine boli mnohí muži z dediny, ale aj ľudia z okolia Bratislavy, Piešťan a Bánoviec nad Bebravou. Bolo medzi nimi aj 15 ruských a 38 amerických letcov a traja Poliaci. Aktivity Podhradčanov neunikli nemeckej armáde, ktorá v noci 29. novembra zatkla všetkých 106 chlapcov a mužov vo veku od 14 do 60 rokov. Všetci boli predvedení do Prašíc, kde ich dva dni vypočúvala komisia zložená z Nemcov a miestnych žandárov, hovorí o pohnutých časoch starosta obce Milan Štefkovič. Vyšetrovacia komisia však napokon prehlásila, že nikto zo zadržaných nie je partizán a s partizánmi ani nespolupracuje. Obyvatelia Podhradia tak boli zachránení, mnohí z nich sa však aj napriek riziku aktívne zapájali do bojov proti okupačnej nemeckej armáde.
Po vojne boli v roku 1976 zlúčené obce Podhradie, Závada a Velušovce pod jeden miestny národný výbor, ktorý mal sídlo v Závade. Pretože sa v tom čase podporovali rozvojové a teda strediskové obce, Podhradiu hrozil zánik. Z takmer 500 obyvateľov v roku 1918 klesol ich počet postupne až na 282, uviedol Štefkovič. Podhradie získalo opätovne vlastnú samosprávu 1. januára 1990 a situácia sa začala postupne zlepšovať. V obci sa podarilo vybudovať vodovodné siete a dnes je už celá plynofikovaná. V roku 2004 bol pod Topoľčianskym hradom, takmer v strede obce, vybudovaný aj nový Kostol Premenenia Pána. Dnes sa tu objavujú novostavby rodinných domov a počet obyvateľov sa v posledných rokoch začína pozvoľne zvyšovať. Momentálne má Podhradie 299 obyvateľov a my cítime, že sa sem ľudia začínajú postupne vracať, hovorí starosta.
K ďalšiemu rozvoju obce by podľa Štefkoviča pomohol významnejší nárast cestovného ruchu. Vďaka prírodným danostiam i hradu stojacemu nad Podhradím má na to dobré podmienky. Problémom sú však financie, ktorých obec s ročným rozpočtom necelých 100.000 eur nemá nazvyš. Ako dodal, verí, že pomôže aj aktívna spolupráca s okolitými obcami, s podnikateľmi a občianskymi združeniami.