PODHRADIE. Práve vďaka nemu získala niekdajšia obec Hrnovce svoje súčasné pomenovanie, keď sa po zmene na služobnícku obec hradného panstva začala nazývať Podhradím. Kedysi bol hrad sídlom mnohých šľachtických rodov, dnes svojim romantickým vzhľadom láka turistov, ktorí si z jeho hradieb môžu vychutnávať výhľad na lesy Považského Inovca a do údolia rieky Nitry. Vznik hradu, ktorý je dnes známy ako Topoľčiansky hrad, sa spája so šľachtickým rodom Čákovcov, ktorý sa stal okolo roku 1260 vlastníkom panstva Topoľčany. Najstaršia časť hradu sa datuje do 13. storočia a jej iniciátorom mohol byť otec Matúša Čáka Trenčianskeho Peter. Po rode Čákovcov prešiel hrad do rúk kráľa, neskôr patril Séchényiovcom, potom ho obsadila a držala husitská posádka i žoldnieri Jána Jiskru. Neskôr ho vlastnil rody Országhovcov, Lošonciovcov, Balašovcov a Forgáchovcov. Jeho poslednými majiteľmi boli Stumerovci, ktorí na prelome 19. a 20. storočia hrad nechali čiastočne zakonzervovať a romanticky ho upravili. Vežu dostavali dvoma stupňovitými štítmi, čím získala svoju dnešnú charakteristickú siluetu.
Hrad postupne chátral a rozpadával sa. Obec Podhradie, ktorá pôvodne patrila hradu, je dnes jeho majiteľom. Bol v zlom stave, murivo sa rozpadávalo a vypadávali z neho kamene. Momentálne je pamiatka v prenájme združenia Topoľčiansky hrad, ktorému sa ho podarilo zrekonštruovať, hovorí starosta Podhradia Milan Štefkovič. Hrad tak môžu navštevovať aj turisti. V minulom roku vo februári tam bola vykonaná kolaudácia rekonštrukcie. Je v dosť dobrom stave. Ešte tam treba urobiť nejaké úpravy, dokončiť rekonštrukciu oporných múrov a podobne. Tá centrálna časť je ale do značnej miery opravená. Teraz je to v takom stave, že čo sa týka bezpečnosti, ale aj tej vizuálnej a pohľadovej stránky, je na tom hrad oveľa lepšie, hovorí Šefkovič.
Prioritou rekonštrukcie, ktorá bola financovaná zo sponzorských darov a z Nórskych fondov, bolo zabezpečiť funkčnosť a stabilitu hradného jadra. Priestor horného hradu je navrhovaný na využitie pre rôzne kultúrne podujatia. Obnovou komunikačných priestorov sa sprístupnil priestor pred vežou a plošina poschodia gotického paláca pre krajinárske panoramatické priehľady. Palácové trakty vnútra hradu sú upravené na amfiteátrové hľadisko, uviedol na stránke občianskeho združenia Topoľčiansky hrad architekt Ján Kačala.
Komplexná obnova a revitalizácia hradného jadra si v rokoch 2009 a 2010 vyžiadala aj rozsiahle výskumné práce. Archeologický výskum sa tu zameral hlavne na zistenie nových faktov o zaniknutých častiach hradu. V rámci dvoch výskumných sezón sa podarilo odkryť takmer všetky zaniknuté architektúry hradného jadra, najmä južný palác so zachovanými priestormi suterénu, a zároveň sa podarilo zrekonštruovať priebeh zaniknutej časti parkanovej hradby v jej západnom úseku, uvádza vo svojej správe z výskumu archeológ Róbert Daňo.
Podstatná časť Topoľčianskeho hradu je dnes zrekonštruovaná tak, že jeho krásu môžu po rokoch obdivovať aj turisti, ktorí sa zatiaľ z bezpečnostných dôvodov nedostanú do jeho veže. Väčšia časť opevnenia je však sprístupnená. Ako na svojej internetovej stránke uvádza združenie Topoľčiansky hrad, pamiatka bude prístupná aj v novembri od 10. do 17. hodiny. V mesiacoch december, január a február bude hrad uzatvorený.