PODHRADIE. Množstvo turistov ju však navštevuje aj pre krásnu prírodu, ktorá obklopuje obec na úpätí hôr Považského Inovca. Priamo v katastri sa tu stretávajú dve chránené územia. Prírodná rezervácia Holé Brehy sa rozkladá na juhozápadnom svahu vrchu Úhrad vo výške 450 až 570 metrov nad morom. Chránené sú tu predovšetkým veľmi pestré spoločenstvá tráv s mimoriadne hojným výskytom ponikleca veľkého obyčajného. Mnohé teplomilné druhy rastlín práve tu dosahujú severnú hranicu svojho prirodzeného rozšírenia. Prírodná rezervácia Prieľačina bola vyhlásená v roku 1988. Je situovaná na hlavnom hrebeni Považského Inovca okolo vrchu Prieľačina. Predmetom ochrany sú zachované sutinové lesy s prirodzenými rastlinnými a živočíšnymi spoločenstvami, hovorí starosta obce Milan Štefkovič.
Ten pripomína, že neďaleko Topoľčianskeho hradu sa nachádzajú aj zaujímavé jaskyne. Známa je predovšetkým jaskyňa Opálená skala. Podľa starostu ju postupne skúmajú a prekopávajú jaskyniari. Približne 50 metrov dlhá jaskyňa, v ktorej žije šesť druhov netopierov, je voľne prístupná. V masíve Vinišťa sa nachádza jaskyňa Džimova spása, ktorá má podľa Štefkoviča krásnu kvapľovú výzdobu. Táto nie je bežne sprístupnená. Pred časom tam nejakí vandali olámali kvaple, preto sa tam dnes záujemca dostane iba v sprievode jaskyniara a s príslušným výstrojom, hovorí Štefkovič.
Turisti by sa podľa neho mali zastaviť aj pri zvernici, ktorá sa rozprestiera na konci obce. Patrí súkromnému majiteľovi, ktorí tu chová jelene, danieliu zver a kone. Napríklad teraz na jeseň tam návštevníci môžu vidieť aj počuť ručanie jeleňa v ruji. Je tam aj jazdecký klub, ktorého členovia v prípade potreby dokážu turistov povoziť na koňoch, hovorí Štefkovič. Pripomína tiež, že iba niekoľko kilometrov od Podhradia je rekreačná oblasť Duchonka, ktorá ponúka pobyt pri vode spolu s ubytovacími a stravovacími kapacitami.
Podhradie však láka turistov aj v zime. Okrem prechádzky po turistických chodníkoch si tu môžu tiež zalyžovať. Máme tu lyžiarsky vlek, ktorý prevádzkuje Slovenský lyžiarsky klub. Ľudia vlek často využívajú, ale jeho prevádzka je závislá od prírodného snehu, pretože tu nie je zasnežovacie delo. Sú tam ratraky na úpravu terénu, ale snežné delo zatiaľ chýba. Vlek meria približne 350 metrov a preto ho využívajú hlavne ľudia z okolia a menej nároční lyžiari, ktorým neprekáža jeho dĺžka. Už sa však pripravuje rekonštrukcia vleku a jeho predĺženie, dodáva Štefkovič.