TOPOĽČANY. Snaha ušetriť je často silnejšia ako strach pred pokutou. Platí to aj pri nakladaní s odpadom, kedy ľudia zanechávajú odpadky v menej frekventovaných lokalitách. V priestupkovom konaní môže vinník dostať od samosprávy alebo od regionálneho úradu životného prostredia pokutu do výšky 165 eur. V prípade ak vyhodí nebezpečný odpad, môže sa pokuta vyšplhať až do výšky 663 eur.
Ak odpad vyhodí firma, pokuty sú niekoľkonásobne vyššie. V prípade, že škoda na životnom prostredí presiahne výšku 266 eur, prípadom sa začína zaoberať prokuratúra.
Vinníkov nájdu málokedy
Zo zákona musia starostlivosť o komunálny odpad zabezpečovať obce. V prípade nelegálnych skládok však mávajú obce často zviazané ruky, keďže vinníka musia nájsť a dokázať mu priestupok. Preto často obce musia nelegálne skládky odpratávať na vlastné náklady.
Zatiaľ čo Velušoce problém s nelegálnymi skládkami nemajú, Radošina musí nelegálny odpad vyvážať trikrát ročne. „Identifikovať páchateľa sa nám podarilo iba raz - na základe fotografií. Keďže bol ochotný zaplatiť odvoz odpadu, pokutu sme nakoniec neudelili,“ prezradila nám starostka obce Marta Kolková. Problémy s nelegálnou skládkou riešila prednedávnom i obec Tesáre. Tu odpad znemožňoval prejazd po vozovej ceste, ktorá vedie do Bojnej. „Skládka sa viacnásobne odpratávala, no vždy sa našiel niekto, kto tam vyviezol odpad,“ povedal starosta. Preto sa obec dohodla na spolupráci s Bojnou, družstvom a miestnym podnikateľom na definitívnom odstránení skládky a spevnení celej cesty. Obec vytvorila projekt a zabezpečila prípravné práce. Najdrahší bol odvoz a uskladnenie odpadu, čo stálo približne 2-tisíc eur.
V boji proti skládkam pomôže aj telefón
Bojovať s nelegálnym odpadom môže v podstate každý. Skládka sa dá nahlásiť ministerstvu životného prostredia pomocou mobilnej aplikácie, ktorá sa dá zadarmo stiahnuť na stránke www.trashout.sk. Skládka sa dá nahlásiť aj na podobnom projekte mapujeme.sk. V tomto prípade sa o skládky väčšinou postarajú zelené hliadky z celého Slovenska.