TOPOĽČANY. V obradnej miestnosti židovského cintorína počas minulého týždňa znovuotvorili výstavu Z dejín židovskej komunity v Topoľčanoch, ktorú pred dvomi rokmi pripravili študenti topoľčianskeho gymnázia v spolupráci s Walterom Friedom, rodákom z Topoľčian.
O miestnosť i priľahlý židovský cintorín sa už päťdesiat rokov stará Ján Mokráň, ktorý túto úlohu prevzal po svojom otcovi.
Komunisti problémy nerobili, skôr vandali
„O cintorín som sa začal starať po návrate z vojny. Pracoval som v pivovare a po smene som sa tu zastavil a porobil, čo bolo treba,“ dozvedeli sme sa. I keď vtedajší režim nebol príliš naklonený náboženským veciam, správca cintorína si nespomína, že by mu komunisti robili problémy.
„Skôr ma trápili a trápia vandali, ktorí poškodzujú hroby,“ poznamenal Mokráň. Dodnes spomína na výrastkov, ktorí pred desiatimi rokmi z dlhej chvíle zvalili viaceré pomníky.
„Podľa mňa je nespravodlivé, že ich nepotrestali, lebo boli mladiství. Koniec koncov, veď majú rodičov, ktorí za nich zodpovedali. Našťastie sa tu nič podobného nezopakovalo a problémov je tu postupne menej a menej,“ zaspomínal si Ján Mokráň.
Návštevníci prichádzajú z celého sveta
Sedemdesiatštyriročný správca na cintoríne trávi väčšinu voľného času. Okrem kosenia a bežnej údržby má na starosti sprevádzanie návštevníkov cintorína.
„Najviac ľudí sem chodí počas leta. Niekedy ich je tak veľa, že odtiaľto nemôžem ani odísť. Chodia sem študenti zo škôl, ale aj príbuzní zomrelých z celého sveta. Často z USA, Kanady, Izraela, ale aj z Mexika.“ Ľudia sem väčšinou prídu vzdať úctu svojim starým rodičom, niektorí dokonca nechali obnoviť pomníky do pôvodnej krásy, takže návštevník nemá pocit, že je na cintoríne, na ktorom sa už desiatky rokov nepochováva. „Zaujímavé je aj pozorovať Židov, ktorí toto miesto navštívia. Niektorí zapália sviečku ako kresťania, iní zoberú medzi prsty kúsok trávy a položia naň kamienok,“ dodal Ján Mokráň.