PARTIZÁNSKE. Prevencia drogových závislostí, páchanie trestnej činnosti, úteky z domu, sexuálne zneužívanie, problémové správanie detí, záškoláctvo či zanedbávanie starostlivosti. Aj s takýmito prípadmi sa každodenne stretávajú sociálni pracovníci a zamestnanci oddelení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Partizánskom (ÚPSVaR). Podľa Ivety Duchoňovej, riaditeľky odboru sociálnych vecí a rodiny, nebýva problém iba u ekonomicky slabých vrstiev obyvateľstva, kde deťom chýba riadne bývanie, ošatenie či jedlo. „Čoraz častejšie sa stretávame s tým, že problémy sa vyskytujú aj v rodinách, kde peniaze nie sú problém.“
Rodičia svoje deti často zanedbávajú z dôvodu pracovnej a spoločenskej vyťaženosti. „Deti sa doma nemajú s kým porozprávať o svojich problémoch, a preto hľadajú pomoc u svojich rovesníkov. Chcú vyniknúť, bohužiaľ nie vždy v pozitívnom smere a za každú cenu chcú na seba upútať pozornosť,“ povedala Duchoňová.
Ľudia sú ľahostajní, niekedy zas preháňajú
Zneužívanie sociálneho systému ako aj zanedbávanie starostlivosti o maloleté deti môžu ľudia hlásiť na bezplatnej linke 0800 191 222, kde stručne opíšu, akým spôsobom dochádza k zneužívaniu systému či k zanedbávaniu starostlivosti. Podobné oznámenia bývajú väčšinou anonymné, no často prichádzajú aj zo škôl, od rodinných príslušníkov alebo od susedov.
„Ľudia sa však často nechcú miešať do iných vecí a nechcú byť tými zlými. Stáva sa nám však aj, že niektoré oznámenia sú nadnesené a po preverení zistíme, že rodičia zabezpečujú starostlivosť o deti v rámci svojich možností a schopností. Tieto však nespĺňajú predstavy starostlivosti o deti podľa oznamovateľa. Počet takýchto podnetov od občanov sa v poslednom období zvýšil pre negatív- nu medializáciu prípadov,“ uviedla Iveta Duchoňová s tým, že každý občan tohto štátu môže urobiť veľa a zároveň nič.
Každá situácia a problém je individuálny, v každom prípade sa však sociálni pracovníci na ÚPSVaR Partizánske i jeho detašovanom pracovisku Bánovce nad Bebravou snažia urobiť maximum, ako aj v nasledujúcom prípade.
Matka nemala záujem, ani snahu
V poslednom období robila zamestnancom úradu vrásky na čele neúplná rodina, v ktorej zomrel otec a o deti sa začala starať nezamestnaná matka. Začala holdovať alkoholu, prestala sa starať o deti a domácnosť, uprednostňovala svoje záujmy pred deťmi. Vyhľadávala mužské známosti, ktoré veľmi často striedala. Deti chodili do školy zanedbané a hladné. „S rodinou sme sa snažili aktívne spolupracovať - bol stanovený osobitný príjemca na prídavok na deti, rodinu sme pravidelne navštevovali a matku motivovali k návšteve odborného lekára, liečbe, k riadnej starostlivosti o deti a domácnosť. Všetko nakoniec zlyhalo na neochote matky zmeniť svoj život. Preto museli byť deti umiestnené do domova,“ poznamenala Duchoňová. Zamestnanci úradu naďalej pracovali s deťmi a podaril sa im prípad dotiahnuť do šťastného konca. Deti skončili v profesionálnej rodine, kde im je dobre, majú dostatok lásky, starostlivosti, riadne si plnia povinnú školskú dochádzku. Žiaľ, toto všetko deťom nezabezpečila ich vlastná matka, ale „náhradná“. Kontakt so svojou rodinou deti udržiavajú počas prázdnin a sviatkov, voľné dni trávia u svojej babky a tety.