TOPOĽČANY. PARTIZÁNSKE. Väčšina škôl v topoľčianskom okrese zostala v pondelok zavretá. Podľa odhadov predsedníčky krajskej rady združenia základného školstva v Nitrianskom Kraji Evy Pavelkovej sa do celoslovenského štrajku učiteľov zapojilo takmer 70 percent základných a materských škôl v okrese.
Zo základných škôl, ktoré sú v správe mesta, sa do štrajku nezapojila iba Základná škola Tribečská. Z deviatich materských škôl na území mesta podporilo štrajk päť. „Situácia je však rôzna aj v počte štrajkujúcich. Niekde sa zapojili iba pedagogickí pracovníci, niekde aj nepedagogickí pracovníci,“ upozornila Martina Mazáňová, vedúca oddelenia školstva. V okrese Partizánske je situácia podobná. Štrajk podporilo viac ako 60 percent škôl.
Učitelia požadujú od vlády zvýšenie platov o 10 percent. Ak by sa im podarilo dosiahnuť svoje, dostali by zhruba o 36 eur mesačne viac, u nepedagogických zamestnancov by to bolo 18 eur. Pracovníci školstva tiež žiadajú aj zvýšenie podielu HDP pre školstvo z rozpočtu každoročne minimálne o desať miliónov eur.
Vláda však stále trvá na tom, že učiteľom môže od januára pridať iba o päť percent, ako to navrhol minister financií Peter Kažimír. Premiér Robert Fico minulý pondelok odkázal pedagógom, že by sa mali s ponukou uspokojiť, pretože štátna kasa je prázdna. „Kde nič nie je, tam ani čert neberie.“ Štrajkom podľa Fica učitelia nič nezmôžu. „Čo štrajk vyrieši, keď nemáme peniaze? To ich máme dať natlačiť? Kde ich máme zobrať? Jednoducho nie sú.“
Vydržia?
Učitelia počas štrajku nedostávajú mzdu a denne v priemere stratia približne 30 eur. Taktiež si musia sami platiť zdravotné poistenie, čo na deň vychádza okolo 1,50 eura. Preto sa predpokladá, že školy zostanú zavreté maximálne tri dni. Do štrajku preto nejdú najmä nepedagogickí zamestnanci, pre ktorých je štrajk pridrahý. Za tri dni štrajku by sa ich výplata dostala pod úroveň minimálnej mzdy a na výplatnej páske by našli zhruba 250 eur. Odbory vravia, že nemajú na to, aby štrajkujúcim časť stratenej mzdy preplatili.
Niektoré školy naznačili učiteľom, že im ušlú mzdu čiastočne nahradia odmenami a vyššími osobnými príplatkami. Šéf školských odborov Pavel Ondek tvrdí, že ide o rozhodnutia riaditeľov škôl. „Nemôžeme do toho zasahovať.“
Viacerí učitelia však majú pripravený plán B – prišli by do práce, no neučili by a iba by strážili deti. „Za takýchto okolností by sa bralo, že sú v práci a normálne by dostávali plat,“ reagoval šéf školských odborov Pavel Ondek. Riaditelia škôl musia dať náhradnú prácu učiteľom, ktorí štrajk odmietajú.
Rodičia môžu pýtať ošetrovné
Školský štrajk však môže štát vyjsť draho. Rodičia môžu ostať pri deťoch a od štátu vymáhať ošetrovné. Splniť treba viac podmienok. Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera sa musí rodič o dieťa osobne starať celý deň. Zákon určuje, že ho nemôže zastúpiť ani starý rodič. Sociálnej poisťovni treba priniesť žiadosť o ošetrovné potvrdenú pediatrom dieťaťa.
Priložiť treba ešte písomné potvrdenie riaditeľa školy, že žiakom poskytol voľno pre štrajk a neboli zabezpečené náhradné priestory na plnenie povinnej školskej dochádzky. Ošetrovné si môžu vybaviť zamestnanci aj živnostníci, zo zákona sa vypláca najviac desať dní.
Mesto pripravilo pre deti program
TOPOĽČANY. Mesto Topoľčany v súvislosti so štrajkom pedagogických a nepedagogických zamestnancov školstva od 26. novembra vytvorilo v priestoroch Centra voľného času, Gagarinova 2490/13, kontaktný bod, v rámci ktorého bude počas štrajku zabezpečovaná nevyhnutná starostlivosť o deti a žiakov, ktorých rodičia nemajú možnosti na to, aby sa im venovali v priebehu pracovného dňa. Pre deti je pripravený športový a kultúrny program. Pedagógovia a vychovávatelia sa im budú venovať v čase od 8.00 hod. do 16.00 hod.