Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Sedem medailí z Trnavy

V prvý decembrový víkend sa konali v Trnave Majstrovstvá Slovenskej republiky kadetov a juniorov v karate. Na turnaj sa nominovali aj desiati pretekári z topoľčianskeho Karate klubu KUMADE Topoľčany.

Topoľčianski karatisti v Trnave.(Zdroj: ARCHÍV T.K.)

Na turnaji štartovalo 214 pretekárov zo 49 klubov celého Slovenska. Každý pretekár si musel účasť na republikovom šampionáte vybojovať postupovými súťažami, ktoré prebiehali v jesennom období.
V súbornom cvičení kata sa predstavili: Petra Božíková, Veronika Hurychová, Natália Kúdelová, Kristína Štreicherová, Juraj Dimitrov. V kategórii juniori získal bronzovú medailu Martin Gažík. V športovom zápase kumite ako prví nastúpili kadeti do 52 kg, do 70 kg a nad 70 kg. V najľahšej kategórii okúsil kadetskú kategóriu Samuel Laudon. V 70-tke sa nezadarilo Jurajovi Dimitrovovi. V kategórii nad 70 kg sme mali hneď dvoch nováčikov. Leo Prekop sa v dobrom svetle predviedol iba na svojej druhej súťaži a výkon bol uspokojivý. O trochu skúsenejší Marek Mojžiš, aj keď stále začiatočník, sa v turnajoch napokon prebojoval do semifinále, kde prehral na vlajky, no v boji o tretie miesto zabojoval a získal bronzovú medailu. V kadetkách do 47 kg v bojoch o medaily nepostupovala P. Božíková. S najvyššími ambíciami nastúpila v kategórii do 54 kg V. Hurychová ako jedna z dvojice nasadených pretekárok ašpirujúcich na titul. Veronika nenechala nič na náhodu a úvodný zápas vyhrala deklasom súperky 8:0, v ďalšom 3:0, vo finále sa stretla s odvekou rivalkou z Nitry, no aj keď v zápase vydala zo seba maximum, prehrala 0:4 a získala tak titul vicemajsterky SR. V junioroch do 61 kg M. Gažík vyhral svoj prvý zápas po bojovnom výkone v závere zápasu, no v druhom semifinálovom nestačil na svojho súpera, prehral 1:5 a získal tak svoju druhú bronzovú medailu. V juniorkách do 48 kg vo finále podľahla 0:1 súperke z Trenčína N. Kúdelová a získala tak striebornú priečku. V poslednej obsadenej kategórii v juniorkách nad 59 kg mali Kumaďáci znovu dve pretekárky s medailovými vyhliadkami. Lívia Petrásšková aj K. Štreicherová dosiahli zhodné výsledky v prvom kole, takticky aj technicky predčili svoje súperky a postúpili do semifinále, no tu už nestačili na svoje premožiteľky a zhodne obsadili bronzové priečky.
Slovo trénera: Turnaj bol vyvrcholením päťmesačnej driny a výsledky sú odrazom vloženého úsilia. Z trénerského pohľadu mohli pretekári dosiahnuť oveľa lepšie výsledky, no prístup v posledných tréningových jednotkách nenasvedčoval maximálnemu záujmu dosiahnuť na republikovom šampionáte vrchol. Výsledky hodnotím ako uspokojivé - 2x striebro a 5x bronz som ešte z kadetov a juniorov nikdy nedoniesol, ale minimálne dva tituly si nechali pretekári ujsť medzi prsty. Spokojný som bol s výkonom Mareka, Veroniky a Lea, ostatní mali na viac. Neostáva iné ako bojovať ďalej a o rok skúsiť šťastie znovu. Držím palce svojim študentom v ďalšom rozvoji.