Topoľčany v bojovom umení brazíslkom jiu – jitsu v Čechách reprezentovali piati pretekári – Róbert Matušík, Lukáš Ohanka, Peter Hodál, Dominik Porubský a Róbert Pravda. Táto súťaž sa konala 22. decembra, teda hneď prvý deň po ohlasovanom konci sveta, a aj preto sa podujatie volalo GrappleXmas cup - historický prvý koncosvetový grapplingový turnaj. Topoľčianski zápasníci súperili pod záštitou BJJ revolution team.
Medzinárodná účasť
Grapplingového zápasníckeho turnaja sa zúčastnili tri krajiny - Poľsko, Slovensko a Česko. Tento turnaj bol o to ťažší, že kategórie neboli rozdelené podľa opaskov. Nesúťažilo sa tak podľa pravidiel BJJ, ale išlo sa bez rozdielu opasku. V kategórii seniorov do 92 kg získal zlato Róbert Matušík. Lukáš Ohanka štartoval v juniorskej ako aj v seniorskej kategórii. V juniorskej kategórii nenašiel premožiteľa a taktiež získal zlato, no v seniorskej kategórii vypadol v prvom kole. Ďalej sa pretekov zúčastnili v kategórii seniorov Róbert Pravda a Peter Hodál, ktorí vypadli v prvých kolách. Do druhého kola sa podarilo prebojovať Dominikovi Porubskému. „Som spokojný s výkonmi všetkých topoľčianskych zápasníkov, pretože ani jeden z nich neurobil hanbu, a hoci traja vypadli v prvom kole, podali dobré výkony,“ povedal Róbert Matušík, najskúsenejší z topoľčianskych zápasníkov.
Pôvodne nemal ani štartovať
Róbert Matušík pôvodne cestoval do Čiech, presnejšie do Frenštátu pod Radhoštěm, ako „team leader“ topoľčianskych zápasníkov. „Bol som chorý, pôvodne som tam nechcel ani zápasiť, skôr som išiel ako „team leader“ našich topoľčianskych chalanov. Pre istotu som si zobral aj svoje veci, že ak sa to náhodou zlepší, tak nastúpim. Nakoniec ma však môj tréner Štefan Hupka z Púchova prehovoril, aby som šiel do toho, veď prinajhoršom vypadnem hneď v prvom kole. Nakoniec z toho bola zlatá medaila,“ dodal R. Matušík.
Poliakov bolo najviac
Domáci Česi boli na slušnej úrovni, najviac však bolo Poliakov. Najlepší a najskúsenejší zápasník z Topoľčian – Róbert Matušík vo svojej hmotnostnej kategórii musel nastúpiť aj proti dvom Poliakom, ktorí sú o stupeň vyššie – modré opasky. „Na pretekoch bolo veľa Poliakov a viacerí z nich mali modré opasky. Osobne som vo svojej kategórii nastúpil proti dvom takýmto Poliakom a oboch som ich dokázal aj poraziť. V týchto športoch sú Poliaci oveľa viac vpredu, keďže na Slovensku nie je ani jeden čierny pás, ale v Poľsku je ich cez päťdesiat.“
Zaujímavosťou týchto pretekov bol aj fakt, že sa súperilo „na holo“. „Zápasníci zápasili bez kimona, mali iba trenky a vrch tela bol zväčša holý alebo v tzv. rashguardoch. Je to viac silovejšie, miestami to pripomínalo wrestling. O víťazovi však rozhodovali rovnako ako aj v BJJ rôzne páky, chmaty a škrtenia.“
Matušík ide do Lisabonu
Róbert Matušík sa v závere januára pripravuje na súťaž v Portugalsku. „Od 24. januára idem na štvordňové podujatie do portugalského Lisabonu. Je to najväčšie a zároveň aj najsilnejšie podujatie v celej Európe. Vo februári štartujeme na ďalšom kvalitne obsadenom turnaji – Vienna open, ktorý sa bude konať vo Viedni. Počítam, že týchto pretekov sa zúčastní sedem až osem zápasníkov z Topoľčian,“ dodal R. Matušík.
Vzrástol záujem chalanov
Úspechy, ktoré topoľčianski chlapci dosiahli, nenechali na seba dlho čakať aj medzi ostatnými priaznivcami tohto umenia. Oveľa viac sa z nich začína hlásiť už aj na súťaže. „Viacerí chalani s nami trénovali, ale príliš sa im na preteky nechcelo chodiť. Teraz, keď už prišli prvé úspechy, tak už viacerí z nich chcú tiež chodiť na súťaže. Uvidíme, ako uspejeme na súťaži vo Viedni, na ktorú sa už teraz postupne pripravujeme,“ povedal na záver R. Matušík.
Čo je to brazílske jiu – jitsu?
Je to šport, ktorý vznikol v Brazílii. Ide o kombináciu džuda a zápasenia. Je to veľmi technický bojový štýl, kde sa priebeh odohráva zväčša na zemi a úlohou jedného protivníka je zakončiť druhého rôznymi škrteniami alebo za použitia pák na kĺby a donútiť protivníka vzdať sa. Vždy sa začína zo stoja, no väčšina súbojov končí na zemi. Súťaží sa v rôznych kategóriách podľa váhy.