TOPOĽČANY. Podstatnú časť výstavy tvoria exponáty z Tekovského múzea v Leviciach, ostatné pochádzajú z depozitára Ponitrianskeho múzea v Nitre. Návštevníci môžu do 26. marca obdivovať svadobné šaty neviest a ženíchov, rukavičky, závoje, venčeky, topánky, kytice a oznámenia. Výstavu dopĺňajú aj prípadné svadobné dary príbory či čajový servis a reprodukcie i originály svadobných fotografií od roku 1930 až dodnes.
V jednej z vitrín je aj veno nevesty, ktoré si pripravovala už počas dievčenských rokov pred svadbou. Tvoria ho uteráky, utierky aj posteľná bielizeň. Svadobné i družičkovské šaty pochádzajú z obdobia od 50. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Zaujímavý je svadobný venček z roku 1916 alebo svadobné šaty na mieru ušité v Turecku, uviedol Ľubomír Opáth z Tribečského múzea. Najaktuálnejší svadobný model reprezentujú korzetové eko svadobné šaty, ozdobené kvietkami z plastu. Zaujímavosťou sú čierne šaty, ktoré si nevesta obliekla na sobáš, ak v rodine niekto zomrel a sobáš sa nemohol odložiť. Preto sa neveste biele šaty prefarbili na čierne, konštatoval Opáth. Predstavu o tom, ako sa v priebehu desaťročí vyvíjala svadobná móda, ponúkajú aj reprodukcie kresieb z módnych časopisov z druhej polovice 19. storočia.
Svadobná ceremónia v dodnes známej podobe pochádza z Elizabetského obdobia v Anglicku (15581603). Počas svadby bola nevesta sprevádzaná venom - peniazmi, majetkom. Aj keď sa začali objavovať už aj manželstvá z lásky, napriek tomu svadba ostala dlhé obdobie výhradne synonymom obchodu. Až 20. storočie prinieslo výsadu vydávať sa alebo ženiť z lásky. Nie vždy sa nevesty vydávali v bielom. Po stáročia nosili nevesty širokú škálu farieb a materiálov zodpovedajúcim ich spoločenskému postaveniu. Zvyk nosiť biele svadobné šaty má svoje počiatky v Anglicku za panovania kráľovnej Viktórie (1837-1901), ktorá si ako prvá pre svoju svadbu zvolila čisto biele šaty.