Kostolíka sa v roku 2006 ujal reštaurátor Martin Mikuláš. Od tohto roku prechádza rôznymi obnovami.
SÁDOK. Románsky kostolík Panny Márie Kráľovnej anjelov v Sádku, týčiaci sa pod Tribečom, je vzácnou kultúrnou pamiatkou. Počiatky stavby siahajú minimálne do 12. storočia, no jeho presný vek je zatiaľ neznámy. Kostolík roky chátral, až sa jeho záchrany v roku 2006 ujal reštaurátor Martin Mikuláš so svojimi spolupracovníkmi. Od tohto roku nepretržite prechádza úžasnými zmenami. Inak tomu nebolo ani v minulom roku. O tom, čo má kostolík v poslednom roku za sebou a čo ho ešte čaká, sme sa rozprávali s reštaurátorom Martinom Mikulášom.
Minulý rok sa reštauroval interiér kostola. Čo presne sa robilo?
- Počas minulého roka sme pokračovali už v siedmej etape komplexnej obnovy kostola. Táto pozostávala prevažne z reštaurátorských prác v interiéri. Pokračovali sme v reštaurovaní nástennej maľby na východnej stene lode a v odkryve stredovekých vrstiev omietok a malieb na južnej stene lode kostola. Odkrývanie nástenných malieb bolo veľmi komplikované, keďže historické omietky boli uvolnené od muriva a maľba z 15. storočia bola maľovaná prevažne len na vrstve vápenného náteru (nepravá freska), ktorý sa tiež oddeľoval od podkladu. Upevňovanie a konzervácia omietok prebiehala technikou injektáže medicínskymi infúznymi súpravami. Pod oddelené tenké lupienky farebných vrstiev bol zasa injekčnými striekačkami aplikovaný vodný roztok akrylátu s liehom. Odkryté dve steny (východná a južná) boli tmelené vápenno – pieskovými omietkami na úroveň rano-stredovekého originálu. Povrch omietok sa spracovával špachtľami a modelovaním štruktúry, podľa okolitých originálov. Obe steny sú tak pripravené na vyretušovanie, čo je záverečná fáza reštaurovania. Zároveň s reštaurovaním nástenných malieb prebiehalo aj reštaurovanie kazateľnice s obetným stolom v lodi kostola a konzervovanie kamenných nálezov. Na kazateľnici sme odstránili sekundárne vápenné nátery a omietkové nevhodné tmely, pričom išlo o zachovanie neskororenesančnej vrstvy omietky a vápenného náteru, z poslednej stavebnej úpravy kazateľnice na konci 17. storočia.
Pred rokom ste objavili kostru batoľaťa, ktoré zomrelo na nedostatok vitamínu D, čo je unikátny objav, keďže v archeológii doteraz takýto dôkaz choroby nebol nájdený. Našli ste niečo podobne výnimočné?
- Určite a nálezov bolo hneď niekoľko. Prekvapujúcim bol objav monumentálnej postavy, ktorú sme podľa odevu mylne považovali za Jána Krstiteľa, no po dočistení sa objavili fragmenty z malého dieťaťa sediaceho na jeho pravom ramene. Ide o 4,5 m vysokého svätého Krištofa, patróna pútnikov - dnes patrón šoférov. Taktiež na južnej stene sa objavilo aj niekoľko fragmentov postáv. Zaujímavý je nález maľby aktu ženskej postavy. Pri reštaurovaní kazateľnice sa v jej spodnej časti objavila maľba cherubína – hlavička s krídlami. Fragment maľby pochádza zo 17. storočia a je najmladším nástenným obrazom v kostole. Neočakávané cenné dva nálezy sa skrývali aj v hmote obetného stola v ľavej časti kazateľnice. Pod 30 cm nadstavbou zo 16. storočia bol objavený starší obetný stôl zo 14. storočia s kamenným sepulchrom (miestom na relikviu). V nadstavbe tohto obetného stola sa objavila sekundárne použitá pieskovcová platňa neznámej funkcie (epitaf?), s vysekaným motívom kríža, pochádzajúca pravdepodobne z konca 13. storočia. Pieskovcová platňa bola konzervovaná.
To sú úžasné objavy. A čo plánujete robiť v tomto roku?
- Reštaurátori majú v pláne odkryť historické omietky a maľby na severnej a západnej stene lode, aby sa ukončili prašné práce v interiéri kostola. Po odhalení všetkých nálezov v lodi kostola by chceli ešte dokončiť, čiže vyretušovať celu východnú stenu, kde sa nachádza výjav Klaňania sa troch kráľov. Cieľom občianskeho združenia Slovacia Incognita je v tomto roku aj sprístupniť podzemné priestory dvoch navzájom prepojených krýpt.
A čo budúcnosť? Aké rekonštrukčné a reštaurátorské práce ešte kostolík potrebuje?
- Postupne plánujeme zreštaurovať cely interiér kostola. V prvom rade dokončiť začaté reštaurátorské práce v lodi kostola. Reštaurátorský zásah potrebujú aj priestory sakristie a podvežia a samozrejme aj drevená empora (chórus) v lodi kostola zo začiatku 18. storočia. No do budúcna treba myslieť aj na dožívajúci drevený šindeľ, ktorý začína na severnej strane postupne prehnívať.
Z čoho všetky práce v kostolíku financujete?
- Financujeme ich z dotácii Ministerstva kultúry Slovenskej republiky z programu Obnov si svoj dom a finančných prostriedkov občianskeho združenia Slovacia Incognita.
Dlho nebolo známe, kedy bol kostolík postavený. Podarilo sa vám už odhaliť jeho presný vek?
- Zadatovať najstaršiu časť kostola sa doposiaľ nepodarilo. Nádeje sme vkladali do archeológie, no najstaršie hroby ležiace popri jej múroch boli bez výbavy, žiadna keramika, mince či šperky. Možno sa nám to podarí v tomto roku, kde sa možno začne s reštaurovaním najstaršej steny v kostole. Potrebovali by sme nájsť v stene drevo s dostatočným počtom letokruhov, aby sa dal vyhotoviť úspešný dendrochonologický výskum veku dreviny. No podľa najnovších informácií by nám mohol pomôcť aj nález jednoročnej bylinky, stebla či semiačka v pôvodnej omietke. Tento nález by bol podrobený uhlíkovej metóde. Zatiaľ datujeme kostol minimálne do 12. storočia i keď viaceré indície naznačujú aj starší pôvod.
Aký je ohlas ľudí na obnovu kostolíka?
- Ich názor je prevažne pozitívny, no stretol som sa aj negatívnymi postojmi, no s tým treba rátať. Som presvedčený, že kostolík je tichý klenot v našom regióne, ktorý sa postupne zviditeľňuje. Vďaka už uskutočneným prácam sa o kostolíku môžeme dočítať vo viacerých knižných publikáciách. Taktiež objavy stredovekých omietok a nástenných malieb v kostole získali v minulom roku hlavnú cenu v kategórii Objav – nález roku 2011, ktorú udelili Slovenské národné múzeum a Pamiatkový úrad SR.
Je kostol prístupný verejnosti?
- Kostolík je žiaľ zatiaľ počas roka zatvorený. Otvorený býva počas reštaurátorských prác. Tie prebiehali v minulom roku od septembra do decembra. No v prípade vážneho záujmu či exkurzie je možné dohodnúť si termín. Zatiaľ nevieme ako tento problém vyriešiť. V kostolíku bývajú ročne pravidelné dve sväté omše, na veľkonočný pondelok a na hody. Myslím, že na veľkonočný pondelok bude svätá omša ako obvykle o 10.30. Taktiež sa v kostolíku slúžia aj pohrebné omše, keďže v jeho areáli sa nachádza funkčný cintorín. Výnimkou nie sú ani svadby, v minulom roku bola jedna svadba.