TOPOĽČANY. Prezentačné podujatie s tvorivou dielňou netradičnou formou zážitkového učenia upevňuje a rozširuje vedomosti detí o liečivých rastlinách, ktoré patria k prvým prírodným liečivám, ktoré ľuďom odpradávna pomáhali proti rozličným chorobám a bolestiam, uviedla Oľga Kostolná z Tribečského múzea. Podujatie je podľa jej slov vhodnou príležitosťou na podporu zručností detí, ich záujmu o poznávanie liečivej sily prírody a tvorivého myslenia. Výstava Liečivé bylinky potrvá do 16. augusta tohto roka.
Prečo a aké liečivé vlastnosti rastliny majú, čo je droga, fytoterapia alebo kde všade sa liečivé bylinky používajú, na tieto otázky dáva odpoveď výstava. Poukazuje na základné zásady pri zbieraní, sušení a pri uskladňovaní rastlín. Prostredníctvom motivačného rozprávaného príbehu, spoločenských a interaktívnych hier, pozorovaním a určovaním prírodnín či obrázkov si účastníci podujatia osvojujú rozmanité účinky najbežnejšie sa vyskytujúcich, divo rastúcich i pestovaných, liečivých byliniek. Starší účastníci podujatia si svoje vedomosti preverujú pri riešení pracovných listov, testov, tajničiek a doplňovačiek. Na podujatí nechýba ani ochutnávka bylinkových čajov. Pri zapojení všetkých zmyslov, podľa vône a chuti určujú deti rastliny, z ktorých sú čaje pripravené, informovala Kostolná.
Vyučovací proces nielen z prírodovedy spestruje bohatá ponuka tvorivých aktivít. Patrí k nim výroba identifikačného kruhu liečivých rastlín, príprava rôznych ozdôb do kvetináčov alebo stvárnenie obľúbenej bylinky pomocou predlôh i vlastných inšpiračných nápadov. Svoju predstavivosť a fantáziu môžu deti uplatniť aj pri výrobe jednoduchých a originálnych obrázkov servítkovou technikou. Zábavu i poučenie najmenším návštevníkom prinášajú ekohry Kvety hľadajú svoje listy či Ktorá časť rastliny sa zbiera. Rozličnými technikami, či už z papiera, textilného a prírodného materiálu, ich čaká zhotovenie bylinkovej špirály a iné zaujímavosti. Pripravené sú pre nich hádanky a príslovia, puzzle, pexesá, vymaľovánky.