TOPOĽČANY. Vďaka zatepľovaniu činžiakov sú sídliská v Topoľčanoch čoraz krajšie a ich prevádzka je čoraz ekonomickejšia. Niekedy sa však zabúda na chránené druhy, ktoré sa v puklinách budov uhniezďujú. Ako nás informovali Alena Zacharová z Obvodného úradu ŽP v Topoľčanoch a Matúš Kováč z Výskumu a vývoja v oblasti prírodných a technických vied v Nitre, tento rok sa prvýkrát podarilo v Topoľčanoch nainštalovať búdky pre netopiere a dážďovníky pri zatepľovaní paneláku na Bernolákovej ulici.
Aj napriek tomu, že zákon hovorí, že chránené živočíchy sa nesmú vyrušovať počas hniezdenia, obhliadky pred rekonštrukciami sa robia väčšinou v zime. Vďaka tomu sa stáva, že sa o hniezdach v čase zatepľovania nevie a upozornia na ne až obyvatelia bytov. Podobný prípad sa stal aj pri zatepľovaní paneláku na Ulici Jesenského. Tam sa podarilo zachrániť asi štyri hniezda s mláďatami belorítok. Aj tu sa po zateplení umiestnia ná-hradné búdky pre netopiere a dážďovníky.
Hrozia tisícové pokuty
Stavebník či správca budovy je povinný pred plánovaným zateplením budovy, respektíve pred inými stavebnými úpravami, požiadať štátnu správu ochrany prírody alebo expertov na vypracovanie odborných posudkov o vykonanie odborného prieskumu, či sa na dotknutej budove vyskytujú chránené živočíchy.
Najkritickejším časom je obdobie od 15. apríla do 15. augusta, kedy väčšina živočíchov hniezdi, ale práve vtedy je aj najvhodnejšie obdobie na stavebné práce. Preto je veľmi dôležitá koordinácia týchto prác za pomoci úradu životného prostredia a odborníkov na ochranu živočíchov, pričom sa všeobecne odporúča stavebné úpravy plánovať na mimohniezdne obdobie. Za poškodenie hniezd a najmä znášok, prípadne úhyn mláďat, môže dostať stavebník pokutu až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, pričom úrad má právomoc stavbu zastaviť, ak je to nevyhnutné.
Ktoré druhy sú ohrozené?
Stavebník si musí dávať pozor predovšetkým na dážďovníky a na niektoré druhy netopierov, ktoré v dôsledku zániku svojich prirodzených biotopov začali hniezdiť na panelových domoch a výškových budovách. Na hniezdenie využívajú rôzne štrbiny v strešných konštrukciách či škáry medzi panelmi. Takmer 100% slovenskej populácie dážďovníkov využíva na hniezdenie slovenské stavby. Vzhľadom k vysokému tempu zatepľovania na celom Slovnesku sú preto ohrozené nielen lokálne populácie v jednotlivých mestách, ale aj celoslovenská populácia.
Rovnako sú ohrozené druhy ako belorítka obyčajná, lastovička domová, vrabec domový, žltochvost domový, sokol myšiar, niektoré druhy sov a netopiere.