Pozoruhodná jednota spájala delegátov na mimoriadnej Konferencii SFZ, ktorá v banskobystrickom hoteli v piatok riešila hlavný bod programu - schválenie návrhu rozdelenia finančných prostriedkov na rekonštrukciu, modernizáciu a výstavbu štadiónov. Z 83 delegátov za projekt hlasovalo 82 a proti bol len jeden.
V praxi schválenie návrhu znamená, že počas desiatich rokov do výstavby vybraných štadiónov v 21 mestách štát počas desaťročnej periódy 2013 - 2022 investuje 4,5 milióna eur ročne, dovedna 45 miliónov.
Štadióny na Slovensku chátrajú. Video pre delegátov s názvom Futbalové štadióny očami fanúšikov ponúkalo expresívne zábery, s detailami na pleseň, hrdzu, dolámané či vytrhané sedačky, narušené múry, popraskanú omietku. Ján Kováčik: „Väčšina je v hroznom stave, preto sme pustili delegátom aj zábery na zákutia schátraných štadiónov. Uznám, nikdy nebudú všetci spokojní, som si toho vedomý, každý by sa rád videl na zozname, kde sa bude investovať. Aj preto som rád, že futbalová rodina sa s rešpektom, toleranciou a slušnosťou prejavila počas hlasovania jednotne, druhýkrát v krátkom čase, pri schvaľovaní nového znenia stanov a teraz.“
Veľa bude záležať na mestách, kluboch, majiteľoch, či bremeno 40-percentného záväzku na spolufinancovanie so štátom zvládnu. „Teraz budeme až do konca septembra komunikovať s jednotlivými samosprávami, ktoré musia odsúhlasiť 40-percentný podiel,“ konkretizoval Ján Kováčik. „Ak niektoré mesto povie nie, nahradíme ho z toho istého regiónu, čakatelia pod čiarou sa ponúkajú.“
Kam prvé peniaze poputujú, záleží od pripravenosti jednotlivých miest. Ako povedal Ján Kováčik, určite na prvú splátku do Trnavy, kde by mali kompletnú City Arénu odovzdať už v prvom polroku 2015. „A potom tomu, kto bude pripravený, čo asi nebude v tomto roku, pretože verejné obstarávanie potrvá štyri až šesť mesiacov. Do roku 2016, maximálne do roku 2017, sa budú vybrané štadióny skrášľovať s pevným časovým a finančným harmonogram.
Zámer projektu spočíva vo vybudovaní: UEFA štadiónov 2. kategórie - Levice, Prievidza, Dolný Kubín, Topoľčany, Podbrezová, Bardejov, Humenné, Zvolen (všetci 750-tisíc eur). Aj štadióny najnižšej 2. kategórie musia spĺňať základné kritériá: zastrešenie všetkých miest hľadiska, umelé osvetlenie, sociálne zariadenia, sektor hostí, zázemie štadióna.