TOPOĽČANY. „Alkohol je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd,“ informovala nás Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia. Aj napriek tomu, že je alkohol nad jedno promile už viac ako 18 mesiacov trestným činom, niektorí vodiči sa neboja ani hrozby žalára.
Výnimkou nie je ani topoľčiansky región. V prvom polroku polícia evidovala 50 dopravných nehôd, pričom pri ôsmich zistila požitie alkoholu ako vinníka dopravnej nehody. „Celkovo sme zistili požitie alkoholu v 140 prípadoch,“ povedal Marek Čančinov, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Topoľčanoch. U vodičov motorových vozidiel bol zistený alkohol celkom v 46 prípadoch. V 22 prípadoch vodiči viedli vozidlo, kedy im bola nameraná hodnota nad 1 promile a tým sa dopustili trestného činu. V 24 prípadoch vodiči motorových vozidiel viedli vozidlo, kedy im bola nameraná hodnota pod 1 promile a boli riešení v priestupkovom konaní. 94 vodičov nemotorových vozidiel, ktorí boli prichytení pri vedení bicykla pod vplyvom alkoholu, riešili v priestupkovom konaní.
Čo čaká opitého vodiča chyteného policajtmi
Stačí, že vás raz chytia za volantom opitého, alebo sa odmietnete podrobiť vyšetreniu na alkohol, a automaticky vás pošlú na preskúmanie zdravotnej spôsobilosti s dôrazom na zistenie toho, či nie ste od alkoholu alebo návykovej látky závislí. Ak závislosť zistia, lekár o tom musí informovať políciu, čo môže mať za následok zákaz šoférovania, kým sa závislosti nezbavíte. Ak závislosť nezistia, pošlú vás na sedenia k psychológovi.
Nič z tohto ale nie je zadarmo a účet budete musieť uhradiť vy. Tiež sa neoplatí špekulovať nad tým, že sa spomínaným povinnostiam vyhnete. Vtedy bude pre vás trestom odobratie vodičského oprávnenia.
Opitý s menej ako 1 promile
Ak v rámci cestnej kontroly nafúkate menej, ako zodpovedá približne jednému promile v krvi, môžu vám zakázať šoférovať až na tri roky a pokutovať vás až 800 eurami.
Okrem toho, ak počas posledných piatich rokov dvakrát porušíte pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na ich zistenie, budete musieť znova prejsť školením v autoškole a skúškou na vodičák. Bez psychiatrického vyšetrenia na závislosť od alkoholu alebo drog a bez psychologických sedení sa k vodičáku nedostanete.
Opitý s viac ako 1 promile
V prípade, že budete v stave vylučujúcom šoférovať (cca viac ako 1 promile alkoholu), bude vám hroziť súd a väzenie až na 1 rok. To isté vám hrozí, ak sa odmietnete podrobiť vyšetreniu na zistenie alkoholu.
Viac ako 1 promile v krvi zároveň pre vodiča znamená zákaz šoférovať na rok až 10 rokov. Ak vás súd za to isté odsúdi druhýkrát, za volant si nesadnete minimálne 5 rokov.
V prípade, že vás ako vodiča súd tretíkrát odsúdi za trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, automaticky vám zakáže šoférovať na doživotie.