TOPOĽČANY. Dobrovoľníci zo združenia Nástupište 1 - 12 sa prednedávnom pustili do projektu NEXT LEVEL, ktorého cieľom bolo zrekonštruovať časť podchodu, ktorá už dva roky slúži združeniu.
„Pôvodnú bunku sme úplne strhli a umiestňujeme sem novú konštrukciu, ktorá bude z modernejších materiálov. Steny budú navyše priehľadné a bude sa dať cez ne vidieť,“ informoval nás PR manager združenia Július Krištof s tým, že združeniu ide o to, aby bolo do galérie vidieť, aj keď nie je práve otvorená.
Združenie vytvorilo projekt v spolupráci s architektom Petrom Lényim, Marianom Luckým a Ondrejom Markom zo štúdia „2021 architekti“. „Prvotný impulz bol spoločný. S architektmi sa poznáme už dlhšiu dobu a pomáhali nám vytvoriť aj moduly, ktoré sme používali doteraz,“ dodal Krištof.
Nový priestor, nové možnosti
Okrem moderného vzhľadu, prinesú nové priestory združeniu aj nové možnosti, keďže priestory sa budú dať podľa možnosti meniť a otvárať. „Predná stena je variabilná a môže sa odklápať. Vďaka tomu bude možné otvoriť jednu veľkú miestnosť, prípadne sa budú môcť krídla prednej steny odklopiť do strán, vďaka čomu vznikne pódium pre divadlo alebo kapelu.“ Peniaze na projekt sa podarili združeniu získať z nadácie Intenda v rámci projektu Oživujeme verejný priestor a prispeli tiež rôzne firmy.
Nemali priestor, skončili v podchode
Projekt Nástupište 1 – 12 sa do podchodu dostal v podstate náhodou. Jeho autori Zuzana Godálová a Július Krištof síce dlho vedeli, že chcú v Topoľčanoch robiť kultúru, ale chýbal im priestor. Koncept multimediálneho centra bol jasný, ale spočiatku ho nebolo kde realizovať. Vybrali sa preto rovno za primátorom a ten im ponúkol podchod. Presnejšie štyri unimobunky v ňom.
„Povedal nám, že sú naše, ak si vieme predstaviť, ako ich využijeme. Symbolický nájom 1 euro. Tak sme sa rozhodli, že do toho ideme. Že ich prebúrame a vytvoríme z nich jeden priestor,“ vysvetľuje Julo, ako sa dostali do podchodu. Názov projektu potom vyplynul automaticky – Nástupište 1 – 12.
Z konkrétneho priestoru sa postupne vykľul aj konkrétny koncept. „Rozhodli sme sa ľuďom postaviť do cesty. Nie agresívne, ale veľmi nápadne. Aby mali chuť zdvihnúť zrak od topánok, keď prechádzajú podchodom do práce či do školy. Ponúkame im umenie každý deň a oni sa môžu, ale nemusia pristaviť a pozrieť sa, čo sa deje,“ pokračuje Julo.
Multimediálny priestor pre súčasnú kultúru má ambíciu pozdvihnúť kultúrne povedomie obyvateľov mesta a jeho okolia práve využitím komunikačného a spoločenského potenciálu podchodu. Nechce byť priestorom nečinne čakajúcim na diváka, chce byť živým umením kráčajúcim spolu s ľuďmi.
Autor: JANA HOFFSTÄDTER