TOPOĽČANY. Deti po ukončení pobytu v detských domovoch zostanú často bez ubytovania, práce, s malým kufríkom svojich osobných vecí a vreckovým, s ktorým sa dá vyžiť len veľmi krátku dobu. Nemajú však kam ísť. Toto sa rozhodla v Topoľčanoch zmeniť riaditeľka Zariadenia sociálnych služieb Môj domov Viera Bútorová, pre ktorú bol inšpiráciou osud jedného chlapca, ktorého poslal do zariadenia Môj domov kurátor. Nová služba má názov Domov na polceste.
Štart do života
„Od okamihu príprav bol a je náš hlavný cieľ pomáhať deťom po odchode z detských domovov, reedukačných, resocializačných a podobných zariadení. Ide hlavne o to, aby sme im uľahčili štart do života, pomohli im k tomu, aby sa osamostatnili a dokázali byť sebestačné, a to vlastným pričinením. Našu prácu prispôsobujeme individuálne typu osobnosti,“ informovala nás Viera Bútorová.
Od februára tohto roku prišlo do zariadenia postupne 9 ľudí, prevažne rómského pôvodu. Všetci z nich však chcú žiť a pracovať plnohodnotne, majú svoje ciele, plány a sny.
Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré bolo treba zabezpečiť pre týchto ľudí, bolo slušné bývanie, vlastná posteľ a samostatná domácnosť, o chod ktorej sa môžu sami starať.
Pomôže im samostatný byt
„Výrazným posunom v systéme poskytovania tejto služby je možnosť bývať v samostatnom činžiakovom byte. S odštartovaním tohto nového systému nám pomohol primátor mesta Peter Baláž, členovia komisie bytovej, sociálnej a zdravotníctva, ako aj poslanci mesta. Všetci projekt jednohlasne odsúhlasili. A tak máme v prenájme prvý trojizbový byt. Tento sme si svojpomocne upravili a teraz sa postupne zariaďujeme. V byte sú ubytovaní štyria mladí ľudia,“ povedala Bútorová.
Druhou rovnako dôležitou vecou je pomoc pri hľadaní zamestnania. „Oslovujeme zamestnávateľov v meste, súkromné firmy aj verejné inštitúcie. Začíname tak, že na začiatku pobytu, v rámci pracovnej terapie, zisťujeme pracovné postoje, usmerňujeme ich sociálne návyky a podľa typu osobnosti pomáhame hľadať vhodné zamestnanie.“
V hľadaní zamestnania sú úspešní
Aj napriek tomu, že je na Slovensku pomerne vysoká nezamestnanosť, tvorcovia projektu sú pri hľadaní zamestnania svojim zverencom prekvapivo úspešní. Z deviatich klientov sa podarilo zamestnať siedmich. „Výrazne nám pomáhajú niektorí zamestnávatelia v meste ako aj topoľčiansky Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Dvaja mladí ľudia si našli prácu s pomocou riaditeľky detského domova Viery Miklášovej, kde tieto deti vyrastali,“ poznamenala Bútorová.
Sociálni pracovníci, samozrejme, pomáhajú svojim zverencom aj v iných oblastiach. Niektoré deti začali študovať, učia sa hospodáriť s vlastnými peniazmi, vyjsť s nimi a nezadlžovať sa. Niektorí potrebujú pomoc aj s nadväzovaním sociálnych vzťahov.
„Našou úlohou k napĺňaniu cieľov, ktoré sme si predsavzali, je pomáhať deťom nájsť v sebe dostatok vôle, sily a osobných vlastností, aby si dokázali plniť svoje sny a osobné ciele, síce na začiatku s našou pomocou, ale postupne čoraz nezávislejšie sami,“ dodala Viera Bútorová.