Potomkovia J. A. Baťu uvažujú nad otvorením Baťovej školy na Slovensku. Nevylúčili, že by mohla vzniknúť v Partizánskom.
PARTIZÁNSKE. Vnuk Jána Antonína Baťu John Nash so svojou manželkou Janou navštívili počas osláv založenia mesta Partizánske. Počas svojej návštevy neskrývali nadšenie .
„Mesto som navštívil už niekoľkokrát a veľmi sa mi páči,“ prezradil John Nash s tým, že mu je trochu ľúto, že sa závody ocitli v schátralom stave. „Niektoré inovácie baťovho systému by závodom určite pomohli,“ poznamenal.
O téme odškodnenia nehovorili
Vnuk si na svojho deda nespomína, keďže zomrel, keď mal dva roky. Veľmi dobre si však spomína na jeho dom, ktorý vybudoval český architekt. „Všetko v jeho živote bolo české. Bol to veľký český patriot a priemyselník.“ Baťov vnuk sa tiež vyjadril, že ak by mal možnosť, pokračoval by v tradícii svojho deda.
Počas krátkeho brífingu sa však Nash vyhol téme vyplatenie odškodného za majetok, ktorý bol Baťovi zhabaný na základe Benešových dekrétov.
„Nechceme žiadnym spôsobom narúšať oslavy založenia mesta,” dodal John Nash.
Nerozvádzajú sa
Jana Nash sa narodila v Partizánskom a v roku 1989 odišla pracovať na konzulát do Brazílie, kde sa zoznámila so svojím manželom. Baťovci boli známi svojou láskou k ľuďom a podľa nej sa tento cit pretavil aj do súčasnej generácie Baťových potomkov. „Naša rodina je veľmi rozrastená a pokiaľ viem, tak ani jeden manželský pár nie je rozvedený.”
„Keď som sa zoznámila so svojím manželom, vôbec som netušila, z akej rodiny pochádza. Dozvedela som sa to až s odstupom času a bola som v šoku, ” poznamenala.
Jana Nash tiež prezradila, že jej rodina uvažuje o založení Baťovej školy, pretože výchova v duchu baťovských ideálov by mohla študentom pomôcť. „Každý priemysel, keď sa napojí na Baťov systém, určite bude fungovať,” poznamenala s tým, že nevylúčila, že by sa takáto škola mohla nachádzať v Partizánskom.