BÁNOVCE, PARTIZÁNSKE. Éra tureckej nadvlády nad časťou dnešného Slovenska trvala dlhých 150 rokov a priniesla obyvateľom vtedajšieho Uhorska množstvo nešťastia a ťažkostí. Ani okolie Topoľčian nezostalo ušetrené a práve v septembri si pripomíname 350. výročie tureckého plienenia vo viacerých obciach v okolí Topoľčian a spustošenie Bánoviec nad Bebravou. Archívne dokumenty podávajú autentickú výpoveď o krutosti a násilnostiach, ktoré na našich predkoch Turci páchali.
Bánovce vypálili
V septembri 1663 sa jedna z tlúp turecko-tatárskych vojsk vydala hore údolím rieky Nitry. Cestou Turci prepadávali dedinky, vraždili hlavne starších ľudí, mladších brali do zajatia a obce zvyčajne vypálili. V okolí Topoľčian boli takto postihnuté obce Chynorany, Žabokreky, Veľké Bielice, Ostratice a Naštice a v druhej polovici septembra prenikli do samotných Bánoviec, ktoré vypálili.
Richtára popravili
K najvzácnejším dokumentom, ktoré vlastní Štátny archív v Topoľčanoch, patrí Mestská kniha Bánoviec z rokov 1551 – 1719, v ktorej sa nachádza aj originálny záznam o pohrome v meste a okolí spôsobenej Turkami v septembri roku 1663. Pisár zachytáva udalosti z bližšie neurčeného septembrového dňa, kedy Turci prepadli pokojné mestečko Bánovce. Mnoho ľudí zajali, mnohých zavraždili a popravili aj richtára Andreja Filu. Napokon celé mestečko vypálili.
Tému prepadnutia Bánoviec na základe tohto zápisu, ale aj ďalších dokumentov, ktoré, bohužiaľ, už neexistujú, veľmi pôsobivo spracoval Mikuláš Agič pod pseudonymom N. Kostin, umelecký kováč a zámočník, ktorý pôsobil v rokoch 1905 – 1919 aj v Topoľčanoch. Vo veršovaných dejinách Bánoviec vydaných v roku 1933 pod názvom Zo starých Bánoviec podrobne, aj keď trochu romantizujúcim štýlom, popisuje udalosti nielen v Bánovciach, ale aj v Chynoranoch a iných obciach.
Autor: Oľga Kvasnicová