TOPOĽČANY. Slovenské knižnice prišli podľa štatistík za posledných desať rokov o každého štvrtého čitateľa. Kým vlani využilo aspoň raz služby niektorej z 1891 verejných knižníc 470-tisíc ľudí, v roku 2002 to bolo ešte 644-tisíc. Zánikom alebo zlúčením odvtedy ubudlo osemsto knižníc.
Verejné knižnice dnes navštevuje 8,7 percenta obyvateľov krajiny. Ministerstvo kultúry tvrdí, že ide stále o veľmi „slušné“ číslo. Podľa riaditeľky Tribečskej knižnice v Topoľčanoch Mária Kráľovej, obyvatelia nášho regiónu nezabudli čítať. Za všetko hovoria štatistiky knižnice, podľa ktorých si každý obyvateľ Topoľčian vypožičia v priemere sedem kníh ročne. „Inak povedané, ak by každý obyvateľ mesta mal čitateľský preukaz, ročne by si od nás požičal sedem kníh,“ uviedla Mária Kráľová s tým, že približne 18 % obyvateľov mesta reálne navštevuje knižnicu.
Čitatelia chcú nové knihy
„Problém nevidím v tom, že by ľudia nenavštevovali knižnice, no dosť nás brzdí nedostatok financií na nákup nových kníh, ktoré by k nám mohli prilákať ďalších čitateľov,“ poznamenala Kráľová. Podľa štandardov by knižnica mala dostať na nákup nových titulov každoročne 28 550 eur. V skutočnosti však príde knižnici ledva 14–tisíc eur. Ak zvážime, že čitatelia majú záujem hlavne o novinky, je to relatívne malá suma.
Pri získavaní nových kníh však často pomáhajú aj samotní čitatelia, ktorí darujú svoje knihy. „Niekoľkokrát sa mi dokonca stalo, že som pred bránou knižnice na zemi našla zviazané knihy - ako opustené dieťa - čo ma veľmi potešilo,“ uviedla riaditeľka.
Nielen knihy, ale ja kultúra
Svoje opodstatnenie majú však aj knižnice v okrese, ktoré Tribečská knižnica usmerňuje. Na dobrovoľnej báze ich je založených 40, osem má aj profesionálneho knihovníka. „Výbornú knižnicu majú napríklad Veľké Ripňany, Krušovce, Krnča či Súlovce.“
Knižnica však dnes už nie je miestom iba na čítanie kníh, ale aj priestorom na organizovanie rôznych podujatí. V Topoľčanoch sa mohli čitatelia stretnúť v knižnici so spisovateľom Petrom Vlčkom, Magdou Vašáryovou či Marekom Maďaričom. Každoročne sa tiež organizuje súťaž Kráľ detských čitateľov i súťaž Mám básničku na jazýčku. Obľúbené sú i podujatia, ktoré knižnica špeciálne organizuje pre seniorov, napríklad biblioterapia či muzikoterapia.