TOPOĽČANY. Výstava Z kráľovských dvorov, ktorá je v súčasnosti nainštalovaná v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch, predstavuje návštevníkom rôzne postavy a postavičky z niekdajších panovníckych dvorov. Ručne vyrobené bábky odeté v honosných stredovekých a renesančných odevoch približujú historické fakty o živote a odievaní ľudí z kráľovských dvorov z inej strany pohľadu. „Pestrofarebné bábky odzrkadľujú dobové výtvarné zobrazenia, výjavy z kroník a ďalších historických prameňov. Vystavené práce vznikali počas viacerých ročníkov celonárodnej súťaže v tvorbe bábok v historických kostýmoch v Maďarsku,“ informoval nás Ľubomír Opáth. Kráľovská poľovačka, zábava na kráľovskom dvore, postavy šľachticov, šľachtických rodín, kráľovská svadba, toto všetko zobrazujú bábky, vyrobené z rôznych materiálov.
Organizátormi výstavy sú Tribečské múzeum v Topoľčanoch, Maďarské národné múzeum - Múzeum kráľa Mateja vo Vyšehrade a Maďarská spoločnosť hier a hračiek Árona Kissa. Výstavu finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj.
Jedným zo zaujímavých motívov je sprievod biskupa Petrusa Ransanusa. Svoj život prežil prevažne na Sicílii a v Neapolsku. Počas svojej cirkevnej dráhy bol najprv dominikánskym mníchom, neskôr pôsobil ako kňaz a vykonával diplomatickú službu na neapolskom dvore kráľa Ferdinanda I. V roku 1476 ho pápež Sixtus IV. vymenoval za biskupa Lucery.
Ďalšia zaujímavá bábka predstavuje svätú Hedvigu, ktorá bola dcérou uhorského a poľského kráľa Ľudovíta. Je patrónkou kráľovien a zjednotenia Európy. Už od svojej smrti bola Hedviga považovaná za svätú a početné legendy o zázrakoch mali túto svätosť potvrdiť. Jednou z najznámejších legiend je legenda o Hedviginom kríži. Hedviga sa často modlila pred veľkým čiernym krížom, ktorý dodnes visí v severnej lodi Wawelskej katedrály. Traduje sa, že počas jednej z modlitieb k nej prehovoril Ježiš z kríža. Výstava potrvá do 12. novembra 2013.