ZÁVADA. Záverečná komisia symbolicky uzavrela 26. septembra tohtoročný výskum zaniknutého Kostola sv. Michala v Závade. „Cieľom tohtoročnej sezóny bolo spresniť tie informácie, ktoré sa podarilo zistiť počas predošlých výskumov,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay s tým, že tohtoročný výskum by mohol viesť k ďalším štúdiám, možno aj rekonštrukcii celej pamiatky.
Hlavná úloha, ktorá tento rok zostala na archeológoch, je zazimovanie celého náleziska. Tento rok vyskúšajú inú metódu ako po iné roky. Skúsia použiť slamu, ktorá by mala byť voči nálezisku šetrnejšia ako zasypanie náleziska.
Pracoval aj miestny farár
Starosta obce Marian Petruš je z tohtoročným výskumom nadmieru spokojný: „Aj vďaka našim občanom, ktorí na výskume odpracovali okolo 500 brigádnických hodín. Dokonca chodil pomáhať aj náš pán farár.“
Súčasný výskum na Závade nie je prvý, ktorý sa v obci vykonáva. Pred tridsiatimi deviatimi rokmi sa uskutočnil výskum slovanského pohrebiska, kde sa podarilo nájsť unikátny slovanský meč, ktorý sa v súčasnosti nachádza v Slovenskom národnom múzeu. „Chceli by sme dať urobiť jeho kópiu, ktorú by sme mohli vystaviť v obci,“ dodal starosta.
Neboli peniaze
V roku 2007 a 2009 Pamiatkový ústav v Bratislave a v Trenčíne našiel v obci Závada ruiny kostola, ktorý pravdepodobne pochádza z 12. - 17. storočia.
Vďaka sondám sa podarilo zistiť orientáciu kostola a dve vývojové etapy - románsku a gotickú. V dôsledku nedostatku financií sa žiaden väčší výskum nekonal. Ten začal až tento rok. Jeho cieľom bolo zistiť časový vývoj kostola a najmä stav zachovalosti a možnosti prípadnej prezentácie. Výskum Archeologického ústavu SAV pod vedením Mateja Ruttkaya a s odbornou spoluprácou Petry Smetanovej objavil časti svätyne, pôvodný vstup dokostola, oltárnu menzu a pozostatky veže. K staršej fáze kostola patria aj hroby.