SÁDOK. Románsky Kostol Panny Márie Kráľovnej anjelov v Sádku sa už niekoľko rokov teší pozornosti reštaurátorov, archeológov a historikov. Prebiehajú na ňom totiž rozsiahle rekonštrukčné práce, ktorých cieľom je kostolík zachrániť a sprístupniť ho širšej verejnosti. Tohtoročné opravy sú financované vďaka grantu vo výške 20-tisíc eur z Ministerstva kultúry SR.
V tejto sezóne sa reštaurátori venujú odkrývaniu severnej a západnej steny lode.
Na severnej je najzaujímavejšie to, že je to najstaršia časť kostola, ktorá pochádza približne z 12. storočia.
Kostolík chceli presvetliť
„Kostol bol v týchto miestach predlžovaný, čo dokazuje jeho význam, keďže nie je zvyčajné, aby sa v jednom štýlovom období viackrát zväčšoval,“ povedal reštaurátor Martin Vojtko s tým, že na stene objavili štyri konsekračné kríže. Na stene sú neskorogotické maľby, no bližšia ikonografia nie je určená. Sú tu tiež dve malé okienka, ktoré štýlovo vyzerajú pomerne archaicky a zvádzajú k romantickým predstavám, že vznikli ešte v predrománskom období, ale podľa omietkových vrstiev okienka vznikli počas gotiky ako snaha presvetliť interiér kostola. „Podarilo sa nám tiež lokalizovať pôvodný vstup do kostola, ktorý stavitelia rozobrali a z kameňov vytvorili portál, ktorý môžeme v kostole vidieť aj dnes,“ dodal Vojtko.
Objavili sa aj stopy po pôvodnej kamennej empore (pánskej tribúne), na ktorej sedávala miestna šľachta, aby nebola na jednej úrovni s bežnými ľuďmi.
Martin Vojtko sa aktuálne venuje záverečnej retuši na východnej stene lode, kde sa nachádza výjav Klaňanie troch kráľov, ktorý sa pomerne dobre zachoval. „Na niektorých miestach bola maľba príliš poškodená, preto sme tieto časti iba dotmelili, menej poškodené časti sme vyretušovali,“ poznamenal Vojtko.
Na rekonštrukciu čaká sakristia aj podvežie
Reštaurátorské práce by podľa Vojtka mali pokračovať ešte tri roky, počas ktorých by sa mala zreštaurovať celá loď a svätyňa. „Samozrejme, naša práca vtedy neskončí. Zreštaurovať treba sakristiu a podvežie. Je pred nami aj delikátna úloha, zo zámurovky v prednej časti kostola by sme chceli vybrať murivo a vytvoriť tam rovnejšiu stenu. Predpokladáme, že tam nájdeme rôzne nálezy, lebo sa nám už podarilo odtiaľ vytiahnuť nie-koľko väčších kameňov, z kto-rých sme vyskladali obetný stôl.“
V roku 2006 sa podarilo reštaurátorom získať grant z Ministerstva kultúry. Vďaka týmto peniazom začali na kostole prvé intenzívne práce. Zamerala sa celá fasáda pamiatky a prebehli aj sondážne práce. Vysokým prínosom výskumu bolo zistenie troch románskych, troch gotických a viacerých novovekých etáp vývoja objektu. Prvé práce mali skôr vedecký charakter. Reštaurátorské práce začali až o dva roky neskôr. V roku 2008 sa začalo s opravou vonkajšej fasády. Aj napriek mnohým ťažkostiam kostolík získal novú fasádu s vápennou gletovanou omietkou. Predĺžila sa šindľová strecha lode, izolovali sa vonkajšie základy, opravila sa strecha veže a urobili sa mno-hé ďalšie práce.