REGIÓN. Ak nemocnica nemá peniaze, nie sú s ňou pacienti spokojní. Tak by sa dali zjednodušene zhrnúť výsledky prieskumu najväčšej zdravotnej poisťovne – štátnej Všeobecnej.
Ten tvrdí, že ľudia sú najmenej spokojní v malých župných nemocniciach.
Najviac chvália ústavy, ktoré sú najmä akciovými spoločnosťami, špecializujú sa na onkologické či srdcové problémy a ich lekári majú často povesť špičiek v ich odboroch.
Poisťovňa sa pýtala desaťtisíc svojich poistencov, ktorí boli vlani v nemocnici, na to, ako boli spokojní so správaním a starostlivosťou lekárov či sestier, či boli dosť informovaní, alebo či pocítili zlepšenie stavu.
Odpovede poslalo ani nie tritisíc ľudí.
Spomedzi nemocníc, ktoré sa nachádzajú v regióne, sa najlepšie umiestnila Nemocnica Bánovce. Umiestnila sa na 26. mieste, pričom sa jej podarilo dosiahnuť 71 %-ný index spokojnosti pacientov.
Nemocnice v Topoľčanoch a Partizánskom sa umiestnili na podobných priečkach. Nemocnica s poliklinikou Partizánske obsadila 51. priečku a topoľčianska nemocnica skončila na 54. mieste.
Najmenej spokojní boli pacienti s nemocnicami v Rožňave a Galante. Galantská nemocncia sa k výsledkom zatiaľ vyjadrovať nechce, vyžiadali si od Všeobecnej poisťovne dotazníky.
„Nevieme však dnes ovplyvniť exteriér budovy, ktorá je značne opotrebovaná,“ hovorí riaditeľ Ján Stratinský.
Väčšina nemocníc, ktoré skončili na desiatich najhorších pozíciách, patrí pod župy. Tri z nich spravuje sieť Svet zdravia, ktorý patrí Pente.
Nemocnice prebrali na prelome rokov 2011 a 2012. Neboli „v najlepšej kondícii“, povedala hovorkyňa siete Zuzana Gajdošíková.
Vlaňajšok bol podľa nej rokom, keď sa nemocnice snažili ekonomicky stabilizovať.
Nemocnice sa výsledkom bránia aj spochybnením reprezentatívnosti prieskumu.
„V rožňavskej nemocnici sme v roku 2012 ambulantne vyšetrili vyše 85-tisíc pacientov, preto treba zvážiť, či ani nie tritisíc dotazníkov na 81 nemocníc, čo v priemere vychádza 35 dotazníkov na jednu nemocnicu, má dostatočnú výpovednú hodnotu,“ dodáva hovorkyňa.
Najviac sú pacienti spokojní so špecializovanými ústavmi. Do prvej desiatky sa nedostala ani jedna veľká fakultná či univerzitná štátna nemocnica.
Zo štátnych nemocníc sa najlepšie umiestnila Nemocnica svätého Michala, ktorá je akciovou spoločnosťou a patrí pod ministerstvá obrany a vnútra.
Naopak, najhoršie - šiesta od konca - skončila Fakultná nemocnica v Žiline.
Aj najväčšia súkromná poisťovňa Dôvera hodnotila spokojnosť pacientov. Dotazníky poslala 18-tisíc poistencom, ktorí boli vlani v nemocnici, odpísala tretina. Výsledky boli podobné ako v štátnej poisťovni.
Analytici sa zhodujú, že za výsledkami môžu byť peniaze, ktoré nemocnica má. „Ak nemocnica nevyzerá dobre, nemá peniaze na lepšiu stravu a viac personálu, pacienti budú spokojní menej,“ hovorí analytik HPI Tomáš Szalay.
Župné nemocnice nemajú peniaze a nemôžu sa zadlžovať ako veľké štátne zariadenia, podľa toho aj vyzerajú, dodáva. Pomôcť im môže investor.
Keď je zasa nemocnica akciovkou – ako mnoho špecializovaných ústavov – núti ju to byť v pluse. Aj pacienti sa potom cítia ako v nemocnici, ktorá má zisk, dodáva.
„Presné príčiny nespokojnosti pacientov v týchto nemocniciach nepoznám, môžu medzi ne patriť aj chýbajúce investície do vybavenia a budov, ale aj neústretový prístup lekárov a ostatného zdravotníckeho personálu k pacientom,“ pridáva sa analytik INEKO Dušan Zachar.