BÁNOVCE. V piatok 29. októbra sa na podnet primátora mesta Mariána Chovanca konala verejná diskusia kvôli dostavbe bioplynového stupňa v rámci projektu Technologickej úpravy predčisťovacieho zariadenia odpadových vôd firmy IM Immobilien s.r.o. v spolupráci s bánoveckou mliekarňou Milsy a.s.
Toto zariadenie by malo využívať vedľajšie produkty mliekarenskej výroby, ako je srvátka, srvátkový permeát a kaly a premeniť ich na elektrickú a tepelnú energiu.
V rokoch 2004-2005 boli najväčšie problémy so zápachom v okolí závodu kvôli nedostačujúcemu čisteniu odpadových vôd. Po množstve sťažností zo strany obyvateľov došlo k prvému riešeniu – odvážaniu odpadových vôd do Partizánskeho. Vtedy nastalo zlepšenie a neskôr v roku 2008 dostala spoločnosť povolenie na vybudovanie vlastnej čističky odpadových vôd a v rámci tohto projektu sa mala začať aj výstavba bioplynky.
Závod vedľa základnej školy?
Bývalé vedenie mesta povolilo výstavbu závodu v obytnej štvrti a nanešťastie hneď v susedstve základnej školy.
V minulosti bolo na mesto smerované veľké množstvo sťažností zo strany občanov, prevažne v letných mesiacoch, keď chceli mať otvorené okná, lenže sa vonku nedalo dýchať. Dnes sa sťažnosti znížili na približne jeden telefonát za tri mesiace.
Napriek tomu chcú obyvatelia dotknutých ulíc kompenzáciu v podobe dodávok elektrickej a tepelnej energie, na čo ale nemá Milsy povolenie, keďže nie je distribútor energií. Primátor mesta však podporuje návrh, chce aspoň malú energetickú výpomoc pre školu. Ako to bude v budúcnosti vyzerať, uvidíme až neskôr, po vzájomnej dohode spoločnosti s mestom.
Ľudia chcú garancie
Čo ak sa stav zhorší? Aké máme záruky? Aj takéto otázky padali na riaditeľa Milsy Stanislava Voskára. Ten je však plne presvedčený o dôležitosti projektu, keďže naň dostali finančnú dotáciu od investora vo výške 2 milióny eur. Avšak žiadne zariadenie nie je stopercentné, a pokiaľ by podmienky splnené neboli, smú sa občania obrátiť priamo na vedenie Milsy alebo na úrad životného prostredia.
Autor: Lucia Puttersteinová