PRAŠICE. Blížia sa Vianoce, čas pokoja a radosti. Symbolom týchto pokojných sviatkov je okrem medovníkov, stromčeka a kapustnice bezpochyby aj horiaca sviečka na adventnom venci. Veď už od prvej adventnej nedele v našich domovoch netrpezlivo zapaľujeme jednu sviečku za druhou. Oheň je jedným z piatich živlov, odpradávna známy ako symbol sily, vášne a súdržnosti. Zapálenie sviečky nielen počas Vianočných sviatkov prináša do našich domov pocit bezpečia a rodinnej pohody.
Pre niektorých je oheň a s ním spojené zápalky a zapaľovače obyčajnou dennou súčasťou ich života, pre iných sú tieto drobné zázraky zmyslom života. Pán Paluš z Prašíc sa už takmer pol storočia venuje zbieraniu zapaľovačov.
Prvý zapaľovač dostal ako dar
K tejto nezvyčajnej záľube sa dostal už v mladom veku. „Bolo to v roku 1968. Učil som sa ako zámočník. Kamarát raz priniesol na internát zapaľovač - nazýval ho „strojček na výrobu ohňa. Táto vecička ma zaujala natoľko, že som kamaráta poprosil, aby mi ho daroval. A odvtedy ich zbieram.“
Prvý zapaľovač pána Paluša bol nádherný čínsky zapaľovač modrej farby. Ale tento pre-miérový zapaľovač nie je tým najcennejším, ktorý sa skrýva v jeho rozsiahlej zbierke. Najväčšiu hodnotu preňho má starý benzínový zapaľovač z roku 1890, keď svet zapaľovačov ešte nepoznal škrtacie koliečko a umelý kamienok. Každý zapaľovač, ktorý prejde jeho šikovnými rukami, je podrobený skúmaniu a prípadnej oprave. „Zapaľovače sú malinké stroje, ktoré občas potrebujú opravu a čistenie. Ako vyučený zámočník ich aj opravujem. A ak mám dva rov-naké kúsky, tak z nich spravím jeden výsledný.“ Pána Paluša však zberateľský entuziazmus neopúšťa ani v jeho veku a ako dôchodca neustále rozširuje svoju unikátnu zbierku. Každoročne sa jeho kolekcia rozšíri približne o 150 kusov, posledné dva roky ide predovšetkým o kovové zapaľovače.
Ako ďaleko siahajú korene zapaľovačov? ,,Mám ich veľa zo zahraničia, najmä z Rakúska, Nemecka, Japonska, Francúzska, Anglicka či Ameriky. No najviac si cením tie, ktoré boli vyrobené v Československu, čiže naše. Krásne zapaľovače sa u nás vyrábali aj v Starej Turej.“ No pán Paluš nie je iba vášnivým zberateľom zapaľovačov.
Počas svojho života vyskúšal zbierať všakovaké vecičky, predovšetkým zápalkové nálepky, známky, mince či minerály. V súčasnosti sa naplno venuje už len jeho obľúbeným zapaľovačom.
Zberateľstvo prekvitá aj dnes
Koľko zapaľovačov sa vlastne skrýva v tejto jeho rozsiahlej zbierke? „Teraz vlastním 4 800 zapaľovačov všetkých druhov a o každom si vediem podrobné záznamy.“ Zbierka pána Paluša prilákala už mnoho zvedavcov nielen z blízkeho okolia, ale aj zo zahraničia, predovšetkým z Česka, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nemecka, USA či Kanady. Okrem návštev bežných ľudí pán Paluš do svojho kráľovstva často pozýva aj zberateľov z Česko-Slovenského klubu zberateľov, s ktorými sa pravidelne stretáva. Človek by si myslel, že v dnešnej modernej dobe je zberateľstvo neobvyklou záľubou, opak je však pravdou. Situácia zberateľstva na Slovensku je podľa pána Paluša na počudovanie veľmi dobrá. „Iba na Slovensku poznám asi 15 zberateľov zapaľovačov a sú pomerne mladí. Nástupom internetu sa mi otvorili nekonečné možnosti.“ Prekvapením však bolo zistenie, že tento vášnivý zberateľ zapaľovače nepoužíva na súkromné účely a je dokonca nefajčiar!
Pán Paluš je síce v dôchodkovom veku, no napriek tomu nelení a svoj voľný čas trávi zaujímavou aktivitou, ktorej sa venuje telom aj duchom. Zapaľovače sú preňho stroje, ktoré ho odjakživa nadchýnali a aj neustále nadchýnajú.
Autor: Marcela Rebrová