SOLČANY. Anton Klačanský, pre kamarátov Tonko, sa živí kominárskym remeslom, starým už od 14. storočia. Svoje povolanie zdedil po otcovi, ktorý sa tomu venoval dlhé roky.
No po jeho odchode na onen svet Tonka vyzvala komora kominárov slovenskej republiky v roku 2006, či si nechce doplniť vzdelanie a oficiálne sa stať právoplatným kominárom.
No stať sa kominárom nejde len tak, preto samozrejme súhlasil aj s učením sa navyše klasických školských predmetov a za pol roka zvládol to, čo sa iní učia tri roky. Týmto získal oprávnenie na čistenie a ročnú kontrolu komínov.
O tri roky pod tvrdým dohľadom odborníka si urobil skúšky na revízneho technika a teraz má už aj významné slovo napríklad aj pri kolaudovaní domov, posudzovaní stavby či novostavby. Aby domácnosti dostali jeho okrúhlu pečiatku, musia spĺňať prísne normy stanovené Slovenskou republikou.
Ako vyzerá práca kominára?
V dedinskom rozhlase hlásateľka oznámi kontrolu komínov a pán Tonko, vo svojom tradičnom čiernom pracovnom odeve a s cylindrom na hlave, chodí od domu k domu a zvoní. Niekedy si ho ľudia zavolajú aj sami od seba.
Byť kominárom nie je tak úplne med lízať. Často to býva aj náročná práca, keďže na jeho pleciach leží zodpovednosť za bezpečie celého domu, aj nebezpečná, pretože chodiť po starých povalách a otĺkať si hlavu o nízke trámy sa môže každému raz zle vyplatiť.
Revíziu netreba podceniť
„Ľudia si väčšinou pre zimou uvedomia, že majú doma niečo, čo sa volá komín a treba sa oň aj postarať. Nával je hlavne od septembra do decembra, ale nedá sa povedať, že je to sezónna práca, pretože revíziu môžem robiť celoročne, jediné, čo na to potrebujem, je svetlo. Pokiaľ je komín upchatý, ľudia si zakúria a otvoria dvierka na krbe alebo na kotloch, ktoré sú na ústredné kúrenie, majú plný dom dymu. Vtedy nastáva problém, “ tvrdí kominár.
Pokiaľ nie je vykonaná revízna správa, môže prísť na podnet technika alebo na udanie niekoho iného kontrola zo štátneho požiarneho dozoru a tu hrozí už aj pokuta až do výšky 100 eur. Pretože podľa zákona je každý povinný revízneho technika pustiť do domu a dať si skontrolovať komín. Ľudia musia klásť bezpečie seba a svojej rodiny na prvé miesto, lebo existujú riziká, ktoré sa neoplatí podceniť. Otrava kysličníkom uhoľnatým alebo nebezpečenstvo požiaru si môžu vyžiadať privysokú daň.
Preto si nechytajte len gombíky, keď vidíte kominára, ale radšej si ho vpustite skontrolovať komín. Určite vám to prinesie viac šťastia.
Autor: Lucia Puttersteinová