BOŠANY. Obdobie stredoveku je v našich dejinách všeobecne známe ako obdobie hospodárskeho a vzdelanostného úpadku spoločnosti. Dnes o stredoveku vieme veľa, aj keď historické fakty sú možno menej zaujímavé ako súčasné výdobytky techniky. Obzvlášť sa to týka mladých ľudí, ktorí sa vo voľnom čase venujú hlavne počítačovým hrám či sledovaniu televízie. To však neplatí pre 18-ročného študenta gymnázia, Ondreja Bobulu z Bošian. Ondrej sa už od svojho mladého veku venuje neobvyklej činnosti - historickému šermu. „Som členom spolku oživujúceho históriu - Milites Nobiles. Naším zámerom je čo najvernejšie a predovšetkým historicky čo najpresnejšie stvárniť život v druhej polovici 12. storočia na našom území.”
Táto nezvyčajná záľuba Ondreja oslovila už ako malého chlapca. Ako asi každého malého chlapca, aj jeho nadchýnali súboje a napínavé bitky s mečom. Tie mu učarovali natoľko, že sa rozhodol vstúpiť do spolku Milites Nobiles, vďaka ktorému sa mohlo jeho nadšenie pre históriu a boje aktívne rozvíjať. Na presné historické stvárnenie bojov sú však potrebné nielen vedomosti, ale aj pravidelný tréning. ,,Aktívne sa historickému šermu venujem približne 3 roky. Tréningy sú nevyhnutnosťou, mávame trojhodinový tréning vždy raz do týždňa.“ Pre Ondreja má šerm a jeho skupina veľký význam. „V skupine máme medzi sebou priateľské vzťahy. Za tie roky sme sa dobre spoznali a pri každej činnosti, či už v šerme alebo aj mimo neho, sme ochotní si navzájom pomôcť.“ No Ondrej má ešte ďalšiu, taktiež neobvyklú záľubu, a tou je zbieranie kameňov rôznych tvarov, veľkostí a pôvodu. Jednoducho, žiaden kameň neostáva bez povšimnutia. Ako sa mladý chalan dostane k takejto nezvyčajnej záľube?
„Začalo sa to na základnej škole. Ako týždenník som chodieval pre pomôcky do kabinetu a vtedy som si na poličkách všimol kamene rôznej veľkosti, tvaru, sfarbenia. Odvtedy ma kamene zaujali natoľko, že ich zbieram a bližšie skúmam.“ Zbieranie kameňov by sa na prvý pohľad mohlo javiť ako jednoduchá aktivita, no nie je to celkom tak. Ako prvé treba nájsť vhodnú lokalitu, kde sa minerál alebo hornina môže nachádzať, či už podľa literatúry alebo internetu. ,,Postupne potom chodím po celom území, na ktorom by sa kameň mohol nachádzať, a podľa charakteristických znakov sa ho snažím nájsť. Často zbieram všetky kamene, ktoré v danej lokalite nájdem, a až doma po podrobnom skúmaní sa rozhodnem, ktorý je dobrý a ktorý nie.” Tak ako niektorí ľudia pri sebe nosia kúsok kameňa ako talizman, aj Ondrej má svoj obľúbený kúsok. Je ním veľmi zachovalá skamenelina slimáka, ktorá pochádza z obdobia štvrtohôr. Na tento objav však Ondrej prišiel úplnou náhodou. Pri svojom geologickom pátraní našiel kúsok kameňa, ktorý mu však padol na zem, rozbil sa a vo vnútri sa ukrývala skamenelina slimáka. V súčasnosti sa v Ondrejovej zbierke nachádza vyše 90 rôznych druhov hornín a niekoľko skamenelín. Podľa slov tohto nadšenca geológie a histórie je aj zber kameňov náročný. Aj po tom, čo sú Ondrejove kamene podrobené podrobnému skúmaniu v jeho izbe, pridelí im príslušné číslo a do zošita si zapíše čas, dátum a miesto, kde bol kameň nájdený.
„Zbieranie kameňov je pre mňa oddych, moje hobby. No historický šerm pre mňa znamená viac, je to niečo ako životný štýl.” Ondrej sa už počas svojho pôsobenia v klube Milites Nobiles zúčastnil na mnohých historických prehliadkach, kde zvedavcom predvádzajú inscenáciu stredovekých súbojov v bojových kostýmoch. Budúci rok sa plánuje spolu so svojou skupinou zúčastniť medzinárodného turnaja v historickom šerme.
Autor: Marcela Rebrová