BOJNÁ. V prezentácii slovanského náleziska Bojná budú archeológovia pokračovať aj v roku 2014. Postaviť tu chcú v poradí už tretie slovanské obydlie, chlebovú pec a zrekonštruovať západné opevnenie hradiska. Zároveň plánujú pripraviť podrobný projekt vernej rekonštrukcie východnej brány do hradiska s dĺžkou 18 metrov a šírkou prechodu päť metrov. Jej súčasťou má byť aj vežová nadstavba. Doteraz sa v strednej Európy nič podobné nepostavilo, fortifikačné objekty sa stavali len v náznakoch.
Ako povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, týmito objektmi bude prezentácia priamo na nálezisku v lesoch za obcou Bojná ukončená. Viac o živote veľkomoravskej spoločnosti sa budú môcť turisti v budúcnosti dozvedieť v plánovanom archeoparku, ktorý by mal vyrásť v obci. „Boli by tam napríklad rôzne dielne pre deti aj pre dospelých, prezentácia toho, ako sa bojovalo, mohla by tam byť čiastočná rekonštrukcia hradiska a podobne,“ priblížil Ruttkay. V súčasnosti pripravujú odborníci štúdiu využitia Bojnej na prezentáciu archeologických pamiatok. Tá bude následne podkladom k projektu pre archeopark. Samotná realizácia archeoparku bude závisieť od získania financií. „Existujú európske výzvy rôzneho charakteru, napríklad cezhraničnej spolupráce, ktorá sa Bojnej týka, lebo je do 80 kilometrov od hraníc. Máme partnerský skanzen v Modré u Velehradu na Morave a sú aj ďalšie skanzeny v iných krajinách, s ktorými by sme chceli spolupracovať,“ povedal Ruttkay.
V Bojnej existovala začiatkom 9. storočia aglomerácia troch hradísk, ktoré pravdepodobne zanikli násilnou cestou. Obrovské množstvo pozoruhodných nálezov dokazuje, že bola sídlom miestneho kniežacieho rodu. Najvýznamnejším nálezom z Bojnej je šesť pozlátených plakiet zo začiatku 9. storočia, teda z čias Nitrianskeho kniežatstva. Sú na nich znázornené okrídlené postavy a dva nápisy. Nález predstavuje najstarší dôkaz šírenia kresťanstva v rámci národných dejín a prvú stopu súdobého písomného prejavu na našom území.