TOPOĽČANY. Príroda je brilantnou vstupnou bránou do sveta, v ktorom žijeme, no možno si ho príliš málo všímame. Pre tých, ktorí dávno pochopili, že iba príroda je tou najpríťažlivejšou oázou krás a tajomstiev, je od 13. januára v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch sprístupnená putovná výstava Prírodné krásy stredného Ponitria.
Výstava, ktorá je zameraná na vzácnosti prírody topoľčianskeho regiónu, je výsledkom spoločnej odbornej aktivity prírodovedných pracovníkov a bola pripravená s podporou grantového príspevku MK SR. Na ploche pätnástich posterov sprostredkúva informácie o prírodných osobitostiach a špecifikách pohorí Tribeč a Považský Inovec. Tiež približuje hodnotné časti prírody Nitrianskej pahorkatiny.
Texty, mapy a fotografický materiál poskytujú informácie nielen o prírodných pomeroch územia, ale aj o osobitne chránených častiach prírody v okrese Topoľčany. Výstavná prezentácia dokumentuje štrnásť vyhlásených maloplošných chránených území, zaradených v kategóriách od národnej prírodnej rezervácie, cez viaceré prírodné rezervácie, prírodné pamiatky, chránené areály až po chránené stromy. Zmieňuje sa aj o veľkoplošnom chránenom území Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Odkrýva tiež problematiku venovanú sústave chránených území NATURA 2000 zahrňujúcu dva typy území, ktorými sú Územia európskeho významu a Chránené vtáčie územie Tribeč. Oba typy území prispievajú k zachovaniu biologickej rozmanitosti a prírodného dedičstva krajiny. Z európsky významných druhov živočíchov tu návštevníci môžu vidieť napríklad roháča veľkého, z motýľov vidlochvosta feniklového, jasoňa chochlačkového a iné bezstavovce. Z geologického hľadiska sú zaujímavé odolné súvrstvia kremencov tvoriace výrazné morfoštruktúry, ktoré sa v podobe „hôrok“ vynímajú nad okolitým terénom. V pohorí Tribeč môžeme hovoriť o kremencovom fenoméne v rámci Slovenska, ktorý je územne chránený v prírodných rezerváciách Solčiansky háj, Kovarská hôrka a Hrdovická. Výnimočnosť týchto lokalít umocňuje i výskyt veľmi zriedkavého taxónu hrdobarky páchnúcej, ktorá tu má najvýchodnejšiu hranicu svojho rozšírenia. Okrem mnohých ďalších prezentovaných chránených a ohrozených druhov rastlín a živočíchov na fotografiách atmosféru výstavy znásobujú aj bohaté súbory geologických, botanických a zoologických exponátov, ktoré sú charakteristické pre tento región.
Informácie, plošný i trojrozmerný materiál prinášajúce nový pohľad na prírodu regiónu vytvárajú jedinečný priestor pre žiakov, študentov i pedagógov, ktorí si môžu v rámci vyučovacích hodín upevniť a prehĺbiť svoje vedomosti. Putovná výstava, ktorú ponúkame do vašej pozornosti, potrvá do 6. marca 2014. Sprístupnená je v priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch v pracovných dňoch v čase od 8.00 do 16.30 hod.