TOPOĽČANY. V sobotu 18. januára sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie rekonštruovanej hasičskej stanice Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Topoľčanoch.
Projekt bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regio-nálneho rozvoja vo výške 85 percent a zo štátneho rozpočtu SR vo výške 15 percent. Výška poskytnutého finančného príspevku dosiahla takmer 813-tisíc eur.
Rekonštrukciou hasičskej sta-nice a jej areálu sa odstránili jej prevádzkovo-stavebné nedostatky, keďže budova bola postavená v roku 1957.
Ako nás informoval hovorca hasičov Viliam Pánsky, vďaka rekonštrukcii sa vytvorili priestory pre garážovanie špe-ciálnej hasičskej techniky a vybudoval sa dekontaminačný priestor s napojením na odlučovač ropných látok. Vymenili sa tiež rozvody vody, kanalizácie a elektriny.
Hlavným prínosom rekonštrukcie je zníženie energetickej náročnosti objektu, čo sa dosiahlo zateplením budovy, výmenou okien, dverí, garážových brán, rekonštruk-ciou kotolne a tepelných rozvodov ústredného vykurovania. Opravili sa tiež šatne, odpočivárne, vnútorný výcvikový priestor – telocvičňa a sociálne priestory. Vybudovala sa toaleta pre imobilných. „Obstaraním interiérového vybavenia sa skvalitnilo a zmodernizovalo pracovné prostredie príslušníkov. Vo vonkajšom areáli bolo vymenené oplotenie, vybudovala sa nová cvičná veža a bolo osadené osvetlenie,“ dodal Viliam Pánsky.
Práce na rekonštrukcii hasičskej stanice v Topoľčanoch sa začali v apríli 2011 a skončili v marci 2013. Stavba bola skolaudovaná v mesiaci december 2013.
Podľa ministra vnútra Róberta Kaliňáka sa prvých zhruba 80 hasičských staníc podarilo obnoviť v prvom kole, ďalších 30 bude zrekonštruovaných v roku 2015. Projekt sa začal v roku 2006, vtedy sme začali vykonávať prvé obstarávania. Do eurofondov sa nám podarilo presadiť rekonštrukcie hasičských staníc. V súčasnosti sa nám podarilo skrátiť čas od nehody po odovzdanie pacienta lekárovi o 20 minút, čo je rozhodujúci čas na záchranu života, skonštatoval. Cieľom rezortu je dosiahnuť, aby sa v prípade katastrof zapojil do záchranných prác čo najväčší počet ľudí. Ideálne by bolo zdvojnásobiť súčasný počet hasičov, čo by však chcelo 80 miliónov eur ročne, na čo, samozrejme, nemáme. Riešením je spolupráca s dobrovoľnými hasičmi, tento rok spúšťame veľký projekt vzájomnej spolupráce, povedal Kaliňák. Podľa jeho slov by pri povodniach, veľkých kalamitách či lesných požiaroch mali práve dobrovoľní hasiči aktívne podporovať profesionálne zložky. Ich masívna podpora by mala byť cítiť už v tomto, najneskôr v budúcom roku, potvrdil minister.
Autor: oš