TOPOĽČANY. Na Topoľčianskom hrade prebieha od roku 2009 neustály stavebný ruch. Vďaka Občianskemu združeniu Topoľčiansky hrad sa ruina postupne zmenila na zaujímavú pamiatku. O plánoch združenia na tento rok sme sa rozprávali s jeho predsedom Rastislavom Rybanským.
Tohtoročná zima je pomerne mierna. Prebiehajú rekonštrukčné práce na hrade aj teraz?
- V súčasnosti prebiehajú dokončovacie práce na miestach, kde sme pracovali predchádzajúci rok. Objekt hradu je väčšinou v ruinálnom stave, takže sú práce viazané sezónne. V tomto čase je možné pracovať iba v interiérových častiach, kde rekonštruujeme suterénne priestory, ktoré sme obnovili zo závalu. Opravuje sa aj schodiskový priestor vstupu do hradného jadra a pracujeme aj na hlavnej veži. Podstatou práce v súčasnosti je predprojektová a projektová príprava nasledujúcej sezóny, kde by sa mali pripraviť časti hradu na západ od hlavnej veže a priestor pred vežou napojený na túto časť, ktorá bola kedysi tzv. západným palácom.
Podarilo sa vám niečo zaujímavé objaviť?
- Rok 2013 bol zameraný hlavne na dokončenie časti stavby na hornom hrade, kde sa počas úprav objavila nutnosť doplňujúcich zásahov, ktoré vyžadovali historický prieskum a prípravnú dokumentáciu. V koordinácii s pamiatkovým úradom sa na kontrolných dňoch pripravilo dokončenie a prezentácia suterénnych priestorov, obnova nádvoria a komunikačného priestoru vstupnej veže horného hradu. Táto sezóna bola hlavne o dokončovaní detailov a prezentovaní zaujímavých častí hlavného hradného priestoru. Myslíme si, že návštevníci na prvý pohľad rozpoznajú a pamätníci ocenia vizuálnu a technickú stránku obnovy. Hradné jadro vystúpilo zo sutín a ukázalo svoju originálnu priestorovú štruktúru a kompozíciu.
Aké sú vaše plány na rok 2014?
- V suteréne južného renesančného paláca bola v roku 2013 doskúmaná zaniknutá, torzálne zachovaná hospodárska stavba z obdobia gotiky (14. - 15. storočie). Po doskúmaní bola pripravená prezentácia metódou „in situ“. V rámci znižovania terénu v nádvorí na úroveň blízku situácii v 17. storočí boli sondážne preskúmané povrchové úpravy v rámci nádvoria a v jeho západnej časti sa podarilo s vysokou mierou pravdepodobnosti objaviť cisternu, ktorá bude odborne doskúmaná v tomto roku. Zároveň sa podarilo odkryť pravdepodobne pôvodný vstup do západného paláca, pred ktorým sa nachádzajú zvyšky vstupného schodiska, resp. vstupnej rampy.
Určite je veľa ľudí, ktorí sa radi prídu na hrad pozrieť. Je možné vypočuť si aj odborný výklad?
- Nasledujúcu sezónu plánujeme dokončiť najatraktívnejšiu časť hradu – hlavnú vežu, ktorá by mohla byť sprístupnená po oprave strechy a detailov na poschodiach. V neposlednom rade by sme chceli sanovať stenu západnej časti – spomínaného západného paláca, kde by sa mala realizovať vyhliadka do areálu hlavného nádvoria v mieste koruny západného bastiónu. Jeho časť bola v menšej miere sanovaná v rámci obnovy plášťa horného hradu. Jeho využitie po realizácii výskumu a architektonického návrhu je v príprave.
Súčasťou opráv by mohlo byť prepojenie tejto časti západného hradu s východnou časťou, prepojením náznakovou konštrukciou stropu paláca pred vežou, ktorá formou pochôdznej markízy sprístupní východnú časť palácového koplexu, tzv, východný palác. Toto je v príprave, keďže všetko má svoju náväznosť, a ako sme zisťovali pri postupe v dokončovacích prácach, každé riešenie si vyžaduje ďalšie dielčie riešenie, keďže sme v priestore neustálych historických stavebných nálezov. Samozrejme toto platí, ak sa nájdu finančné prostriedky na rekonštrukciu.
Na september sa opäť bude pripravovať víkendové podujatie spojené s Dňami európskeho kultúrneho dedičstva.
Záujemcovia si tiež môžu dohodnúť odborný výklad, je však dôležité včas si dohodnúť spôsob a, samozrejme, aj čas. Hrad je prístupný sedem dní v týždni okrem zimných mesiacov (december, január a február), to sú mesiace, kedy je hrad pre verejnosť uzatvorený.
Aké sú vaše vízie do budúcna? Je ešte na hrade čo opravovať?
- Ako hovorí autor architektonického návrhu, už sa nekonštatuje „ je práce ako na kostole“, ale podľa našich skúseností modifikujeme „je prá-ce ako na hrade“. V zásade konštatovanie, ktoré má vtipný podtext, je skutočne reálne, prešli sme náročným obdobím od prípravy realizačnej dokumentácie a súvisiacich starostí až po samotnú stavbu.
Obnova hradu znamenala nielen podstatnú zmenu, ktorá hrad klasifikuje do popredia kategórie rekonštruovaných hradov, ale dokázala skĺbiť pracovne oddaný tím, kde sa ukázala vynikajúca kooperácia a prístup k realizácii takejto stavby.
Hrad svojím rozsahom jednoznačne dokazuje, že je stále na čom pracovať. Dokumentáciu obnovy hradu máme komplexne spracovanú, podstatný je však aj dostatok finančných prostriedkov.
Ak by som to chcel vyjadriť matematicky, máme za sebou zhruba jednu tretinu pôvodného zámeru, ktorý je v projekte. V teréne je to ešte viditeľnejšie, takže každý návštevník hneď uvidí „ čo by sa ešte dalo“.