PARTIZÁNSKE. Plánované zvyšovanie platov nepedagogických zamestnancov nie je v Partizánskom realitou. Podľa primátora mesta Jozefa Božika je na vine štát, keďže peniaze, ktoré posiela, nestačia. „V súvislosti so zvyšovaním platov bolo prisľúbené aj zvýšenie príjmov z podielových daní, no nestalo sa tak.“
Peňazí je vždy menej
V roku 2012 malo mesto podľa prognóz ministerstva financií dostať z podielových daní 4,9 milióna eur, v skutočnosti však dostalo 4,7 milióna. V roku 2013 bola prognóza na úrovni viac ako 5 miliónov, reálne dostalo mesto 4,8 milióna.
„Mestský rozpočet sa vždy pripravuje o dva mesiace skôr, ako začne kalendárny rok. Prognóza z ministerstva v októbri minulého roka pre rok 2014 bola 5 177 561 eur, no minulý mesiac sa zmenila na 5 078 000 eur,“ povedal Božik s tým, že avizované zvyšovanie platov malo byť premietnuté do podielových daní, no nedeje sa tak.
Navýšenie platov z hľadiska originálnych kompetencií predstavuje pre mestský rozpočet vyššiu záťaž o 120-tisíc eur za rok, čo nie je zanedbateľná čiastka.
„Musel som povedať našim kuchárkam, že hoci na stránke ministerstva školstva nájdu tvrdenie, že ich platy mali byť zvýšené o päť percent, zatiaľ sme im ich nenavýšili. Rád im to zvýšim, ak sa to reálne premietne do podielových daní,“ dodal primátor.
Neveria, že dostanú viac
Ak sa mesto rozhodne aj napriek všetkému zvýšiť platy, má dve možnosti. Buď zvýši poplatok za škôlkara, ktorý je v súčasnosti sedem eur, alebo zamestnancom zníži osobné ohodnotenie. „Ak by sme to spravili, čo tým dosiahneme? Zvýšenie platov by bolo nulové a toto by som si nerád vzal na krk,“ dodal Božik.
Nepedagogickí pracovníci sú samozrejme sklamaní z toho, že reálne zvýšenie ich platov je stále v nedohľadne a veľmi neveria, že viac meňazí uvidia na výplatnej páske.
„Sme z tejto situácie nešťastní, keďže naši zamestnanci poberajú minimálnu mzdu a každá koruna je dobrá. Pochybujem, že nakoniec svoje peniaze dostaneme, keďže na nás nikdy nedôjde rad,“ povedala vedúca jedálne materskej školy na Makarenkovej ulici Terézia Dubinová.