TOPOĽČANY, PARTIZÁNSKE. Od začiatku tohto roka platí zmena vo vyplácaní dávok v hmotnej núdzi.
Po novom by mali občania, odkázaní na dávky, vykonávať menšie obecné služby, dobrovoľnícke činnosti alebo sa zapájať do prác na predchádzanie mimoriadnej situácie v rozsahu najmenej 32 hodín mesačne. Ako nás informoval René Schmizing z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Topoľčanoch, ak poberateľ dávky odmietne pracovať, dávka sa mu zníži o 61, 60 eur za každého plnoletého člena domácnosti.
Mesto chce zatiaľ 50 ľudí
Organizovanie a koordinovanie týchto činností majú vykonávať aktivačné centrá v odboroch služieb zamestnanosti úradov. „Na topoľčianskom úrade práce v týchto dňoch prebieha jeho zriadenie. Okrem iných povinností bude Aktivačné centrum zabezpečovať najmä komunikáciu s inštitúciami, ktoré vykonávajú činnosti verejno-prospešného charakteru, a vyberať vhodných občanov na vykonávanie vhodných pracovných činností,“ povedal René Schmizing.
V prvej fáze projektu sa úrad práce zameral na rokovanie s obcami a mestom Topoľčany. „Zúčastnené strany pristúpili k veci konštruktívne a je pravdepodobné, že práce pre poberateľov dávky bude dostatok,“ dodal Smizing. Podľa primátora Topoľčian Petra Baláža mesto zatiaľ požiadalo o 50 ľudí, ktorých plánuje využívať na zametanie mesta či udržiavanie zelene.
„Mesto na tieto práce každoročne vynakladá nemalé finančné prostriedky. Predpokladám, že sa nám vďaka tomuto novému projektu podarí ušetriť približne 10-tisíc eur,“ povedal Baláž.
Zmeny žiadali aj v petícii
Podobná situácia je aj v Partizánskom, kde sa v roku 2012 spúšťala petícia za prehĺbenie práv slušných ľudí. Jedna z požiadaviek tejto petície bola, aby bolo vyplácanie sociálnych dávok podmienené prácou. „Som rád, že sa štát rozhodol motivovať dlhodobo nezamestnaných, aby si začali osvojovať základné pracovné návyky. V súčasnosti je v Partizánskom 800 poberateľov dávok v hmotnej núdzi a rád by som ich čo najviac zapojil do prác na čistení mesta,“ povedal primátor Partizánskeho Jozef Božik.