TOPOĽČANY. Na večnú pamiatku... Týmito slovami začína text na tabuliach s menami padlých v prvej svetovej vojne umiestnených na budove Rímskokatolíckeho kostola Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch.
Pamätné tabule sú na kostole umiestnené dlhé desaťročia a vidno, že sa už na nich podpísal zub času.
Podľa našich informácií sa o obnove pamätníka rokovalo už v roku 2011, no s neurčitým výsledkom. Vzhľadom k tomu, že nie je jasné, kto je jeho majiteľom, snahy o jeho obnovu zatiaľ viaznu.
O tejto problematike sme sa porozprávali s riaditeľkou topoľčianskeho štátneho archívu Oľgou Kvasnicovou, ktorá sa v monografii o Topoľčanoch (Vo vrstvách vekov) venuje aj obdobiu po prvej svetovej vojne.
Čo vás a vašich kolegov motivovalo vyvinúť iniciatívu na obnovu pamätníka?
-Viacerým okrúhlym výročiam v roku 2014 dominuje storočnica vypuknutia prvého vojnového konfliktu, ktorý zachvátil celý svet a ktorý výrazne zmenil geopolitickú mapu nielen Európy.
A celý svet si toto výročie aj náležite pripomína – počas celého roka sa uskutoční množstvo projektov a akcií s cieľom pripomenúť nezmyselnosť a hrôzy vojny a varovať ľudí.
Mark Twain sa preslávil vetou: „História sa neopakuje, ale často sa rýmuje.“ A aj dnes sme svedkami udalostí, ktoré vykazujú istú podobnosť okolností a scenára, ktorý sa už v minulosti nie raz odohral.
Jedným z prejavov úcty k padlým pochádzajúcim z Topoľčian a jeho najbližšieho okolia by mohla byť aj renovácia spomínaného pamätníka. O jeho zlom stave sa už hovorí dávnejšie. O obnovu sa zaujímali pamiatkári, členovia krúžku historikov, múzejníci.
V čom je problém...?
-Tabule vlastne nemajú majiteľa. O tom, kto a kedy tabule na kostol umiestnil, sa doteraz nepodarilo zistiť nič bližšie ani v archívnych dokumentoch v našom archíve. Je to zvláštne, pretože máme záznamy zo slávnostných odhaľovaní pamätníkov – pomníkov vo viacerých obciach.
Najviac ich bolo odhalených pri oslavách 10. výročia od ukončenia „Veľkej vojny“, ako sa tejto vojne až do vzniku 2. svetovej vojny hovorilo. Odhalenie pamätníka bolo vždy slávnostnou udalosťou s bohatým kultúrnym programom, píšu o nej obecné kroniky, rokovali obecné zastupiteľstvá a podobne. V prípade Topoľčian však obecná kronika a aj ostatné dobové dokumenty mlčia.
Čo si myslíte, kto by mohol byť vlastníkom tabúľ?
-Tabule sú umiestnené na budove kostola, čo zvádza k predpokladu, že ich oprava by mala byť záležitosťou cirkvi. Lenže vojnu neviedla cirkev a tí, ktorí v nej položili životy, nebojovali za svoju vieru, aj keď ich dozaista v bojoch sprevádzala.
Úcta k ich obeti by mala byť vecou celej verejnosti. Vážiť by sme si mali aj posolstvo tých, ktorí pamätník dali vyhotoviť, hoci sú v súčasnosti neznámi.
Verím tomu, že v Topoľčanoch ešte žijú ľudia, ktorí by mohli pomôcť objasniť okolnosti jeho vzniku. Je celkom možné, že zásluhu na vzniku tabúľ má rodina Stummerová, zatiaľ však chýbajú dôkazy.
Vždy platilo, že kde je vôľa, tam je cesta. Sme presvedčení, že aj v tomto prípade sa cesta nájde a mená padlých nezostanú pre verejnosť zahalené tajomstvom nečitateľnosti.