NITRIANSKA BLATNICA. V roku 2013 poskytlo Ministerstvo kultúry dotáciu z grantového systému „Obnovme si svoj dom“ na obnovu Rotundy svätého Juraja 30-tisíc eur, čo však podľa slov predsedníčky Občianskeho združenia Rotunda Jurko Dagmar Ševčíkovej nestačilo na všetky opravy.
Vedúci reštaurátor Jozef Dorica, akademický maliar, sa v roku 2013 zameral hlavne na rekonštrukciu fasády barokovej veže a výmenou dlažby v interiéri. V rámci čistiacich prác bol uskutočnený nález, pôvodné okenné otvory na najvyššej stene barokovej veže.
Aby bol Jurko, ako ho oslovujú občania Nitrianskej Blatnice, navštevovanou a krásnou kultúrnou pamiatkou, zabezpečuje hlavne Občianske združenie Rotunda Jurko. Napriek tomu, že je uprostred lesov, snažia sa prilákať návštevníkov a taktiež zabezpečujú údržbu interiéru Rotundy a okolitého prostredia. Reštaurátorské práce sa uskutočňujú už päť rokov.
„Aj vďaka peniazom, ktoré poskytli ľudia zo svojich daní, sa v minulom roku podarilo zafinancovať osvetlenie veže a interiér kostolíka, fotovoltanický panel, stĺpy a informačné tabule,“ informovala predsedníčka združenia Dagmar Ševčíková.
Koncom minulého roka sa obec Nitrianska Blatnica opäť obrátila na ministerstvo so žiadosťou o ďalšiu dotáciu. Všetci dúfajú, že už v poradí šiesta žiadosť bude tá, vďaka ktorej sa podarí kompletne zrekonštruovať Rotundu Jurko. Predsedníčka dodala, že prioritou Občianskeho združenia je propagovať túto jedinečnú a neoceniteľnú pamiatku v rámci celého regiónu.
Každoročne v nedeľu po sviatku svätého Juraja sa tu konajú púte, ktoré majú 500-ročnú históriu. Tento rok tiež nebude výnimkou a púť sa podľa slov Dagmar Ševčíkovej uskutoční 27. apríla. S oslavou sviatku sú tradične spojené skautské dni na počesť patróna skautov svätého Juraja.
Táto rímskokatolícka kapln-ka pochádzajúca z 9. storočia, teda z predveľkomoravského obdobia, a patrí k najstarším stavbám na Slovensku. Archeologickým výskumom bolo odkrytých 140 hrobov so zaujímavými nálezmi. Aj napriek úpravám má všetky znaky staroslovienskych kostolov z 8. a 9. storočia.
Autor: Kristína Dorušiaková