OPONICE. V piatok 11. apríla sa v priestoroch historického kaštieľa v Oponiciach konalo svojho druhu jedinečné podujatie s pútavým názvom Titanic. Z hľadiska histórie je to do istej miery novorodenec, no úrovňou, historickým odkazom a najmä samotným prevedením si zaslúži absolutórium.
Thomas Cardeza prežil
V piatok 11. apríla napísalo svoje tretie pokračovanie. Slávnostné otvorenie tematického večera začal správca miestnej knižnice Peter Králik, ktorý hostí privítal, oboznámil ich s programom a uviedol žiakov zo Základnej školy Kovarce, ktorí sa predstavili so svojim tancom. A nebol to hocijaký tanec – jednalo sa o poľský šľachtický tanec s názvom polonéza. Hlavným motívom organizátorov bola pripomienka jednak svetovo známej tragédie, pretože Titanic šiel ku dnu Atlantického oceánu práve v apríli 1912, no najmä je to spomienka na jednu osobu – amerického miliardára Thomasa Cardeza, ktorý bol nielen (preživším) pasažierom tejto legendárnej lode, ale zároveň býval niekoľko násobným hosťom šľachtickej rodiny Apponyiovcov z Oponíc. Bol priateľom grófa Henricha Apponyiho (1885-1935) a spolu usporadúvali na oponickom panstve a kaštieli okázalé večierky, na ktorých sa stretala európska i svetová smotánka.
Hosťami večierkov boli napríklad Theodor Roosvelt, Rodolpho Borghese, patialský maharadža a prítomných zabávala slávna parížska tanečnica Josephine Bakerová... Cardezovci boli bohatou rodinou z Philadelphie a od Apponyiovcov si na sezónne pobyty prenajímali kaštieľ v neďalekých Kovarciach.
So sebou si z USA brával T.Cardeza aj svojho miláčika, skroteného šimpanza, ktorý bol v Oponiciach či Kovarciach vychytenou atrakciou. Na Titanicu Cardeza cestoval so svojou matkou Charlottou, ktorá potopením lode prišla o značnú časť svojich šperkov. Bola odškodnená, keďže šperky mala poistené sumou vyše 177 000 dolárov (dnes by táto suma bola cca 22krát vyššia voči kurzu dnešného dolára) Cardezovci tragédiu Titanicu prežili a v roku 1913 sa do Oponíc znovu vrátili. Svedčia o tom unikátne fotografie z albumu z r. 1913, ktorý sa zachoval v jednom z oponických domov.
V dobových kostýmoch
Tento unikátny príbeh či fakty mali značný vplyv na pripomienku potopenia legendárnej lode aj v Oponiciach. Tento malý kúsok zeme sa v tento aprílový večer vrátil 102 rokov späť. Návštevníci prichádzali v dobových kostýmoch (pričom najväčšie nadšenie nezakryli dámy ani svojimi rozkošnými závojmi či vejárikmi), no svojej úlohy sa zdatne ujali aj ich drsnejšie polovičky. Kostýmy boli veľmi pestré, nechýbala nóbl spoločnosť, no ani tí zdola. Do atmosféry lode Titanic sa návštevníci mali možnosť ponoriť už od vstupu do samotného areálu. Pred vstupom do kaštieľa bol inštalovaný mostík s červeným kobercom, okolie bolo ozdobené plávacími (záchrannými) kolesami a nechýbal ani automobilový veterán z tých čias. Pozvaná stovka hostí si teda prišla na svoje. O ich zábavu sa staral dobovo oblečený personál a kuchyňa pripravila vyberané jedlá, aké sa podávali na lodi. O zábavu sa starala kultová kapela Funny Fellows, o hazard dobové kasíno, nechýbala ochutnávka rumov, kde hral námorník na harmonike morské balady a zlatému klincu programu budem venovať osobitnú pozornosť.
Ujal sa jej správca miestnej knižnice Peter Králik, ktorý v ten večer veľmi hodnoverne predstavoval spomínaného Thomasa Cardézu. Priam mrazivú autenticitu príbehu človeka, ktorý prežil Titanic a nespočetné návštevy Oponíc, stvárnil priam dokonale. Návštevníci knižnice, kde sa príbeh odohrával, boli chtiac – nechtiac vtiahnutí do deja príbehu, ktorý p. Králik, alias Thomas Cardéza rozprával v prvej osobe. Jeho príbeh bol umocnený hudobnými vsúvkami, ktoré prerušilo sláčikové kvarteto. To sa na palube lode staralo o zábavu 57 amerických milionárov, ktorí si chceli užiť ako prví luxus Titanicu. Počas premietania fotografií na plátne zahral nádejný pianista Jakub Králik. Nemohol si vybrať vhodnejšiu melódiu - slávnu skladbu od Celine Dion v Oscarmi ovenčenom Titanicu J.Camerona z roku 1997. Zaspievala aj operná speváčka, jedinečnú melódiu z opery Carmen. Všetky komponenty do seba dokonale zapadali. Skutočne do detailu zorganizovaný večierok. Dobrá správa pre tých, ktorí sa zúčastnili i pre tých, ktorí ľutujú, že nie. Spoločenská akcia Titanic v Chateau Appony bude organizovaná i v budúcich rokoch, pretože Cardeza tu kedysi naozaj pobýval a tak jeho príbeh bude ožívať naďalej v apponyiovskom kaštieli.
Autor: Marián Ďurík