BOJNÁ. Cestovať v čase a vrátiť sa o pár storočí späť. Túto jedinečnú možnosť mali návštevníci druhého ročníka Noci múzeí a galérií 2014 v Bojnej. „V Archeologickom múzeu Veľkej Moravy v Bojnej sa nachádzajú hmatateľné dôkazy po našich predkoch z čias Pribinovho Nitrianskeho kniežatstva, z úsvitu našich národných dejín,“ informovala nás Renáta Kramárová.
Cieľom projektu bolo zážitkovou formou priblížiť a sprostredkovať návštevníkom naše najstaršie dejiny a vtiahnuť návštevníka priamo do deja.
„Nechceme, aby návštevník bol iba pozorovateľom, ale priamym účastníkom návratu do minulosti,“ dodala Kramárová.
Podujatie otvorili slávnostnými fanfárami a krátkym vstupom žiačky ZUŠ sv. Lukáša v Bojnej hrou na flautu.
Ochutnali aj slovanské jedlo
Každý návštevník podujatia musel najskôr dobyť bránu hradiska, prejsť stredovekým rytierskym trenažérom, kde sa naučil narábať s mečom, vyskúšal si streľbu lukom na terč, hod oštepom, techniku narábania s kopiou, zahral stredovekú hru s kolkami. Po absolvovaní týchto atrakcií nasledovalo zloženie rytierskeho sľubu a pasovanie na rytiera s vystavením rytierskeho menovacieho dekrétu.
Odmenou bola ochutnávka pravej slovanskej ovseno–jabl-kovej kaše, ktorá po dobrom výkone na rytierskom trenažéri chutila výborne.
V tvorivých dielňach, pod odborným dohľadom zručného miestneho keramikára Jána Harmadyho pracovali náv-števníci podujatia s hlinou, vyrábali drobné ozdoby, ktoré si potom odniesli domov. V okolí ďalšej sekcie sa šírila jemná sladkastá medová vôňa. Tu sa nad drevenými tabuľkami zaliatymi pravým včelím voskom skláňali hlávky malých i veľkých záujemcov, ktorí usilovne študovali techniku najstaršieho slovenského písma – hlaholiky. Dreveným rydlom potom do vosku vyrývali po písmenkách hlaholikou svoje meno.
Podujatie malo úspech
Malá piesková sonda priblížila archeologický výskum na hradisku Valy. V nej hľadali návštevníci originálne artefakty keramických nádob, repliky ozdôb a plakiet nájdených na hradisku Valy. Na informačnom paneli si mohli prezrieť výsledky z prebiehajúceho výskumu a plány do budúcna na rekonštrukcii východnej brány hradiska.
„Všetky tieto aktivity najviac zaujali detského návštevníka, ale ani dospeláci sa nedali zahanbiť a dali sa vtiahnuť do dejov minulých a prežili spolu so svojimi deťmi príjemný podvečer v objatí histórie. Odhadom sa na podujatí zúčastnilo okolo dvesto účastníkov. Toto podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja a bolo zároveň skromnou ukážkou a pozvánkou na pripravované Cyrilometodské slávnosti, ktoré sa budú konať na Hradisku Valy v Bojnej 5. júla,“ dodala Kramárová.