TOPOĽČANY. Topoľčianski seniori majú možnosť naučiť sa základy práce s počítačom vďaka projektu vzdelávania, na ktorý sa mestu podarilo získať 128-tisíc eur z európskych štrukturálnych fondov s päťdesiat percentnou účasťou mesta.
Okrem cudzích jazykov či hry na hudobných nástrojoch sa seniori môžu podučiť v práci s modernými technológiami.
Kým generácie narodené v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch bez počítačov, smartfónov či tabletov už nevedia žiť, ich starí rodičia sa im stále skôr vyhýbajú.
Skúsenosť s týmito technológiami malo vlani podľa výskumu Inštitútu pre verejné otázky iba 35 percent ľudí narodených v rokoch 1946 až 1964.
Pracovať vedia skôr s mobilom
Prevažná časť z nich využíva základné funkcie, ako je písanie sms správ, emailov, práca s textovým editorom či vyhľadávanie na internete.
Internetbanking, nakupovanie cez internet, sťahovanie či sociálne siete zostávajú najmä doménou mladších.
Práve kurz práce na počítači sa stal jedným z najobľúbenejších, ktorý majú skôr narodení veľmi radi. Ako nám prezradili účastníčky kurzu Mária Detková a Magdaléna Junasová, s počítačom sa v minulosti stretli iba sporadicky. „V práci som síce robila za počítačom, no iba s jedným programom, takže pracovať s počítačom som vlastne nevedela. To, ako môžem využiť počítač, som sa dozvedela až teraz,“ prezradila nám účastníčka kurzu.
Vďaka kurzu sa tak mnoho seniorov naučilo napísať žiadosť, prezrieť si na internete správy, ale aj skypovať so svojou rodinou.
Začať sa musí od začiatku
Starším generáciám pomohol aj nástup tabletov a smartfónov, ktorých ovládanie je často intuitívnejšie ako pri bežných počítačoch a ich majitelia cez ne môžu jednoduchšie komunikovať napríklad s rodinou. „Nie je nezvyčajné, že senior má smartfón, s ktorým vie pomerne dobre pracovať, no s počítačom má stále problémy,“ prezradil nám lektor kurzu Vladimír Bolek. Podľa neho je dôležité, aby sa seniori učili pracovať s počítačom od úplných základov, aby na seba jednotlivé vedomosti nadväzovali.
„Keď si je senior istý v základoch, potom sa menej bojí skúšať aj nové veci. Je však pravdou, že na rozdiel od mladších nepracujú s technikou tak intuitívne a boja sa príliš experimentovať,“ dodal Bolek.
Štúdia IVO upozorňuje aj na to, že digitálne technológie sa využívajú v čoraz viacerých oblastiach života a v spoločnosti tak medzi generáciami vzniká digitálna priepasť.
Od technologického pokroku očakávame, že bude zvyšovať kvalitu života a potláčať sociálne rozdiely, na druhej strane však generuje aj nové spoločenské problémy a štiepenie spoločnosti.
Seniori z Topoľčian však nevnímajú, že by sa kvôli digitalizácii dostávali do izolácie. „Ak som doteraz niečo potrebovala, poprosila som svojho syna. Keď však skončím tento kurz, verím, že budem omnoho samostatnejšia,“ prezradila nám čiperná dôchodkyňa.
Podľa Vladimíra Boleka sú však seniori náchylní uveriť na internete rôznym podvodom. „Tejto problematike sa budeme venovať na jednej hodine, kde ich upozorním na phishing či na fenomén hoaxov,“ dodal.