TOPOĽČANY. V areáli topoľčianskej nemocnice chátra nielen nemocničná kaplnka, ale aj okolité budovy. Bez vhodného využitia celého areálu by bola rekonštrukcia budov viac-menej zbytočná. Túto náročnú úlohu vzali na svoje plecia študenti Fakulty architektúry STU v Bratislave, ktorí sa pod vedením pedagogičky Beaty Polomovej pustili do štúdie, ktorej cieľom bolo pouvažovať nad tým, ako by areál nemocnice mohol v budúcnosti vyzerať.
Tento areál je pre študentské práce príťažlivý, lebo zahŕňa urbanistickú aj architektonickú problematiku a hlavne ponúka možnosť preveriť limity pamiatkovej obnovy.
Areál sa musí ešte doskúmať
Študenti spracovali niekoľko návrhov na obnovu v podobe architektonických štúdií. „Máme spracovaných 7 prác zameraných na jednotlivé objekty a 4 práce zamerané na areál ako celok,“ informovala nás Beáta Polomová s tým, že študenti odviedli množstvo práce.
Na základe dostupných podkladov a vlastnej obhliadky si zdigitalizovali súčasné objekty a následne sa snažili navrhnúť ich novú funkčnú náplň.
Štúdie však neprinášajú definitívnu odpoveď na otázku: Čo s areálom? Areál je podľa Polomovej potrebné profesionálne doskúmať najmä z hľadiska architektonicko–histo-rického, ale aj park z hľadiska dendrochronologického. Iba tak bude možné správne rozhodnúť o spôsobe obnovy.
Ako nás informoval študent Dominik Seidl, možnosti využitia objektu sú skutočne široké. Spolu s Matejom Molnárom sa rozhodli areálu prinavrátiť pôvodnú dôležitosť a zatraktívniť ho pre obyvateľov Topoľčian. „Rozhodli sme sa areál napojiť na plánovanú cyklotrasu pozdĺž Chotiny. Práve preto sme väčšine objektov určili novú funkciu: mikrobiológia a kožný pavilón sa transformovali na ubytovanie, patológia bude prebudovaná na reštauráciu, kaplnka na malú kaviareň s pamätnou izbou baróna Stummera a hlavná budova rozčlenená na relaxačno-liečebné krídlo, edukačné krídlo a ubytovanie v podkroví,“ dozvedeli sme sa od dvojice študentov.
Treba sa vrátiť k starým hodnotám
V ich návrhu obnovy hlavnej budovy Stummerovej nemocnice bolo hlavnou ideou vrátiť sa k pôvodnému stavu objektu a vrátiť mu hodnoty, ktoré zanikli počas viacerých, častokrát necitlivých prestávb a úprav. „Z funkčného hľadiska sme sa rozhodli v časti zanechať funkciu starostlivosti o zdravie a krásu človeka, ako odkaz na pôvodný zámer staviteľa a mecenáša baróna Stummera, edukačnú časť so spoločenským priestorom, aby skúsenosti v spomenutej oblasti boli odovzdávané ďalej a funkciu ubytovania v podkroví. Týmto konceptom sme chceli oživiť jednak riešený objekt, ale aj celý areál, ktorý má potenciál stať sa vyhľadávaným miestom nielen v rámci Topoľčian, ale aj širšieho okolia,“ povedal Dominik Seidl.
Relaxačno-liečebné krídlo by malo naraz obslúžiť do 23 klientov, o ktorých sa postará 7-10 zamestnancov, učebne a multifunkčná sála sú nadimenzované na kapacitu približne 100 ľudí. V podkroví sa môže nachádzať 14 pohodlných izieb s vlastným sociálnym zariadením a možnosťou prístelky.
Eva Fabová a Júlia Giláňová sa zamerali na bývalý infekčný pavilón, kam sa rozhodli umiestniť klub seniorov. V rámci navrhovaného sociálno-zdravotníckeho centra vytvárajú centrum, vnášajú do areálu iskru spoločenského života. Keďže budova zodpovedala nárokom na zriadenie klubu, neboli nutné veľké zmeny v jej stvárnení. „Zamerali sme sa tak na slohovú rekonštrukciu a bývalému infekčnému pavilónu sme navrátili jeho pôvodný neoklasicistický vzhľad,“ dodali. Lucia Bálintová a Antonije Levičanin zasa navrhli vybudovať v budove patológie reštauráciu, ktorú by mohli okrem iného využívať návštevníci wellnes.
Ako sme sa dozvedeli, práce študentov by obyvatelia mesta mohli čoskoro uvidieť na výstave v mestskej galérii.