Športoví fanúšikovia žijú v týchto dňoch futbalovými majstrovstvami, ktoré sa konajú v Brazílii. Len zopár šťastlivcov sa môže popýšiť tým, že videli niektoré zo zápasov priamo na štadióne. Dve stretnutie na vlastnej kože zažili aj Martin Soboňa a Juraj Želiska.
Dvojica futbalových nadšencov priletela najskôr na štyri dni do Rio de Janeira, kam leteli z Prahy cez Paríž až do brazílskej metropoly. „V Riu sme si naživo v hľadisku užili na slávnej Maracane zápas Španielska s Čile (0:2),“ povedal na úvod Martin Soboňa. Práve po tejto prehre sa Španieli rozlúčili s postupovými ambíciami a svoju púť tak prekvapujúco zakončili už v základnej skupine. „Atmosféra na štadióne sa nedá ani opísať. Čiľania boli fantastickí. Sedeli sme v sektore, kde mali Čiľania jasnú prevahu a počas spievania hymny nám naskakovala až husia koža. Bola to niečo neuveriteľné.“
Ubytovanie na pláži
Rio de Janeiro je akoby vstupnou bránou futbalových majstrovstiev. „Bývali sme v hoteli priamo na pláži Copacabana a stihli sme si pozrieť aj niektoré pamiatky mesta, samozrejme, nemohli sme vynechať preslávenú sochu Ježiša Krista. Celé mesto žilo futbalom a aj ľudia, čo sa nedostali na štadión, tak v meste vytvárali skvelú atmosféru. Postretali sme ľudí z každého kúta celého sveta. Futbal sa sleduje na pláži v obrovskom FIFA FAN FEST, kde sa vmestí desiatky tisíc fanúšikov. Ľudia sa tam proste bavia futbalom.“
Obrovský záujem bol aj o navštívenie fanshopu, pred vstupom sa tvorili stometrové rady. „Ceny suvenírov boli za prijateľné ceny a porovnateľné s tými našimi. Originál dres stal 50 eur, tričká boli po 15 eur. Pred fanshopom však boli neskutočné húfy ľudí, kde organizátori dozerali na bezpečnosť - koľko ľudí vyšlo von, toľko smelo dnu vstúpiť.“
Zima v Sao Paule
Po pobyte v Riu sa obaja futbaloví nadšenci presunuli letecky do Sao Paula, kde už bola iná klíma. „Zatiaľ čo v Riu boli horúčavy a 30 stupňov Celzia, v Sao Paule bola zima a len 15 stupňov Celzia.“
A práve na letisku v Sao Paule zažili nezabudnuteľné momenty. „Na letisku sme sa stretli s brazílskym majstrom sveta z roku 1994 – Carlosom Dungom, neskôr trénerom Brazílie, ktorý sa s nami ochotne odfotil a prehodil pár slov,“ opísal neuveriteľný zážitok Martin Soboňa.
V Sao Paule, kde Soboňa so Želiskom pobudli dva dni, videli zápas Uruguaj – Anglicko (2:1). Po tomto stretnutí zároveň Angličania stratili možnosť postúpiť zo základnej skupiny. „V oboch zápasoch, na ktorých sme boli, sme videli ako Juhoameričania dvakrát pochovali nádeje európskych krajín na postup. Samotní zápas bol však výborný, diváci boli opäť fantastickí, skvelý futbalový zážitok!“
Okrem zápasu našinci so sprievodcom navštívili aj brazílske favely – obydlia chudobných Brazílčanov a nemohli vynechať ani legendárny futbalový štadión v Sao Paule, kde sa v roku 1950 konali vôbec prvé majstrovstvá sveta vo futbale na brazílskej pôde. Hneď pri štadióne bolo múzeum, kde boli vystavené trofeje a celá história futbalových majstrovstiev sveta. „Najviac nás určite potešila spomienka na rok 1962, kedy sa majstrovstvá sveta síce konali v Čile, ale Československá reprezentácia tam vtedy získala fantastické druhé miesto, keď vo finále nestačila na Brazíliu.“
Depetris či Donoso
Martin Soboňa ako správny lokálpatriot absolvoval zápasy v národnom drese Slovenska. „Na moje prekvapenie ma hneď pri hoteli pristavovali Argentínčania a pýtali sa, či som zo Slovenska. Jeden z nich totiž poznal Davida Depetrisa, ktorý už v súčasnosti hráva za náš reprezentačný výber, a práve oni s ním v minulosti hrávali futbal v Argentíne,“ poznamenal vtipnú príhodu Martin Soboňa, ktorému však najväčšie prekvapenie urobili Čiľania. „Tí nás zastavili a ihneď nám povedali, že na Slovensku hrá ich kamarát a hádzanár – Victor Donoso. Keď sme im odpovedali, že hrá hádzanú práve v našom meste - za Topoľčany, nechápali. Svet je obrovský a pritom stále taký malý.“
Za vstupenku aj tisícku
Lístky na jednotlivé zápasy stáli od 100 do 150 eur. „Pred zápasom Španielsko – Čile nás zastavovali Čiľania a núkali nám za lístok vyše tisíc eur! Vstupenka ale pre nás mala nevyčísliteľnú hodnotu. Koľkokrát sa nám ešte podarí uvidieť takýto zápas na Maracane? Určite to neľutujem, že som ho nepredal,“ poznamenal Martin Soboňa, ktorý organizuje športové zájazdy hlavne po európskych súťažiach. „Je veľký rozdiel byť na Lige majstrov a na majstrovstvách sveta. Tie sa predsa len konajú raz za štyri roky. Ale tie v Juhoafrickej republike určite neboli na takej skvelej úrovni ako tieto brazílske. Tieto boli parádne a neskutočné!“