Vzduch za státisíce?
V roku 1968 bol prijatý zákon, ktorý hovoril o väčších po-stihoch pre znečisťovateľov ovzdušia. V dnešnej dobe je znečisťovania viac, ale zaoberáme tým čoraz menej.
„K najväčším znečisťovateľom patria ZDA Partizánske, Elektrokarbon Topoľčany, Koželužne Bošany, Ponitrianske tehelne Žabokreky, Domová správa Bánovce nad Bebravou a Partizánske, ČSD Topoľčany a Slovenské škrobárne Chynorany.“ Tieto závody a iné, ktoré znečisťujú ovzdušie nad mieru stanovenú zákonom, postihol peňažný trest.
„Znečisťovatelia ovzdušia zaplatia na poplatkoch 260 000 korún. Lenže peniaze, to nie je všetko – tie nenahradia nikomu zdravie podlomené rôznymi škodlivinami.“
Ale, ale?!
Práve v tomto období, okolo roku 1968, bol odovzdaný do užívania most pre chodcov nad koľajišťom na železničnej stanici v Topoľčanoch.
„Je pekný. Čo je to však platné, keď neslúži svojmu účelu. Nieže by nebol schopný prevádzky. Ľudia ho však nevyužívajú, chodia cez koľajnice ako predtým. Škoda, veď stál toľko peňazí a mal slúžiť pre bezpečnosť pracujúcich.“
Chcete mať pas?
V jednom z čísel novín Socialistický dnešok z roku 1968 sa čitateľom ponúkal návod, ako si najlepšie vybaviť cestovný pas.
Pracovník oddelení pasov a víz v Topoľčanoch poskytol dôležité informácie, sú zaujímavé pre porovnanie s dnešným systémom vydávania cestovných pasov. „Cestovný pas vystavíme každému záujemcovi vo veku nad 18 rokov. Vybavený pas bude mať trvalú turistickú výjazdnú doložku pre všetky socialistické štáty okrem Juhoslávie na dobu päť rokov. Poplatok za vybavenie pasu je len 20 Kčs. Na túto turistickú doložku môže majiteľ pasu cestovať bez obmedzenia hocikedy do Maďarska, Bulharska a NDR. Do ostatných socialistických krajín môže cestovať iba prostredníctvom niektorej cestovnej kancelárie. Výhodou je zníženie poplatku pri cestách do Maďarska, Poľska, NDR a SSSR na 10 korún, ak pobyt netrvá viac ako 48 hodín.“
Správy z 4. januára 1968 a 17. januára 1968.