BOJNÁ. V sobotu 5. júla si sviatok vierozvestcov Cyrila a Metoda pripomenuli aj na slovanskom hradisku Bojná tradičnými Cyrilometodskými slávnosťami. Návštevníkov podujatia sprevádali vedci z Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorí formou komentovanej prednášky predstavili históriu tejto vzácnej lokality a porozprávali aj o prebiehajúcom archeologickom výskume.
Dalo by sa tam žiť
Súčasťou programu bola aj prezentácia rekonštrukcie chlebovej pece, ktorá bola objavená pri výskume. Tá je súčasťou obytného celku, ktorý vedci zrekonštruovali priamo na jeho základoch odhalených pri vykopávkach. Rekonštrukcia sa podarila zrealizovať aj vďala úspešnému projektu, ktorý podala obec v roku 2014. „Vďaka tomuto projektu sme získali z ministerstva kultúry dotáciu na dobudovanie prezentácie včasnostredovekej architektúry v podobe modelu viacúčelovej kupolovej pece na základe konkrétneho nálezu na hradisku Valy,“ informoval nás starosta obce Jozef Stankovský. Súčasťou projektu bolo aj rozšírenie muzeálnej expozície archeologického múzea Veľkej Moravy v budove obecného úradu, ktorá bude obohatená o 3D model hradiska znázorňujúceho celkové opev-nenie a osídlenie areálu. Pribudne aj replika veľkomoravského meča. Návštevníci múzea sa tiež budú môcť pozrieť na nové figuríny, na ktorých bude znázornené obliekanie našich predkov v deviatom storočí.
„Je tam ten jeden ucelený sídliskový okrsok, ktorý pozostával vlastne z dvoch domov, ktoré tam už stoja. Sú to do kameňa vykopané polozemnice s kamennými pieckami v rohu. Potom je tam jeden hospodársky objekt a teraz tam pribúda aj táto chlebová pec aj s predpecnou jamou a s vecami, ktoré s tým súvisia. Takže už teraz je to taký naozaj samostatne fungujúci okrsok, v ktorom je priestor na skladovanie potravín, výrobný objekt a aj priestor na normálny život. Čiže nejaká malá skupina obyvateľov by tam už mohla normálne fungovať,“ skonštatoval riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay.
Predviedli aj dobové remeslá
Po mnohých stáročiach sa na Bojnej objavili aj bojovníci, ktorí predviedli svoje šermiarske umenie a po slávnostnej svätej omši si zmerajli sily v Turnaji bojovníkov.
Počas dňa bolo tiež možné navštíviť veľkomoravský tábor, vidieť ukážky dobových remesiel i bežný život a boj na hradisku. Turisti si mohli vyskúšať písanie v hlaholike a prácu archeológov. Pripravené boli aj sprievodné podujatia, atrakcie pre deti, vyhodnotenie výtvarnej súťaže a občerstvenie.
Hradisko Bojná sa stalo známym vďaka nálezu pozlátených plakiet, ktoré zrejme boli súčasťou prenosného oltára. Veľké množstvo nájdených predmetov denného použitia i luxusných artefaktov poukazuje na to, že hradisko mohlo byť centrom kniežacieho rodu. Okrem výskumu samotného hradiska sa archeológovia zameriavajú aj na prieskum jeho okolia a na hľadanie surovinových zdrojov, napríklad železa a zlata, ktoré mohli stáť za veľkým bohatstvom obyvateľov Bojnej. Hradisko chránilo v minulosti mohutné opevnenie, ktoré aj po tisíc rokoch dosahuje na mnohých miestach výšku viac ako osem metrov.
Autor: OŠ