BOJNÁ. Archeologický výskum na významnom slovanskom hradisku v Bojnej v Topoľčianskom okrese bude pokračovať aj počas tohto leta. Vedci sa budú zameriavať na skúmanie vnútorného priestoru hradiska i jeho mohutného opevnenia. Budú tiež pracovať na rekonštrukcii objavených objektov, ktoré postupne získavajú podobu, akú mali pred stáročiami.
Ide sa vlastne v dvoch líniách. Jednou je ten výskum ako taký. Doteraz máme vlastne preskúmaný len zlomok z tej rozsiahlej lokality a je tam veľmi veľa zaujímavých miest, ktoré je dôležité skúmať. Ukázalo sa nám, že vo vnútri hradiska sú okrsky, kde ľudia sídlili a pracovali. Tento rok sa nám podarilo získať financie na výskum zo Slovenskej akadémie vied a teraz chceme skúmať ďalší z takýchto sídelných okrskov, ktorý pozostáva z nejakých zemníc, výrobných objektov a podobne, hovorí riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.
Ako pripomenul, vedci sa budú aj túto sezónu venovať i výskumu opevnenia hradiska. Pracuje sa na projektoch na stabilizáciu a aj prezentáciu takzvanej východnej brány do areálu. Ak všetko dobre pôjde, už tento rok by sa mohli prvé práce aj s prezentáciou brány začať. Samozrejme, že si to vyžaduje všetky náležitosti a povolenia, ktoré k tomu patria, skonštatoval Ruttkay.
Okrem samotného výskumu pracujú archeológovia aj na rekonštrukcii objektov, ktoré tu boli objavené v predchádzajúcich rokoch. Tento rok bola zrekonštruovaná a znovu postavená chlebová pec, ktorá stojí priamo na tom mieste, kde bola vybudovaná pred stáročiami, v čase fungovania hradiska. Verejnosti ju sprístupnili už počas Cyrilometodských osláv. Piecka sa bude môcť aktívne používať. To znamená, že návštevníci si v nej budú môcť upiecť napríklad rôzne placky. Všetky rekonštrukcie v Bojnej sú zaujímavé práve tým, že sú robené priamo na tých miestach, kde kedysi aj boli. Že to nie je niečo, čo si vyrobíme podľa nejakých iných plánov, ale sú to vlastne naozaj rekonštrukcie originálov. A to sa týka aj tejto pece, hovorí Ruttkay.