A čo inde?
„V závodnom klube Tatra začal v tomto mesiaci kurz vyučovania medzinárodného jazyka esperanto. Prihlásilo sa do neho vyše 20 záujemcov z bánovských závodov i z mesta. Vyučuje známy slovenský esperantista Ján Lamačka z Trenčína. A čo ostatné mestá? Veď záujem by určite bol.“
Záujem o vzdelanie v medzinárodnom jazyku znamená zároveň aj záujem o vzájomné porozumenie rôznych národov. O toto sa snažili aj v roku 1968 a snažia sa o to ľudia aj dodnes.
V. Beniak a J. Nižňanský v Chynoranoch – Básnik v rodisku
Chynorany potešil v roku 1968 svojou návštevou ich rodák Valentín Beniak.
„Keď na nádvorí chynorianskej ZDŠ vystúpil z auta ich rodák - básnik Valentín Beniak spolu so spisovateľom J. Nižňanským, nad širokým priestranstvom zaburácal ohromný potlesk 600 žiakov.“ Pobudol s nimi celý deň, venoval sa im a zúčastnil sa na všetkom, čo pre týchto dvoch spisovateľov pripravili obyvatelia obce.
„Básnik V. Beniak sa poďakoval za nečakané srdečné prijatie, obdivoval chynoriansku mlaď, pozhováral sa s ňou, odpovedal na mnohé dopyty žiakom, zatlieskal ich výkonom, najmä pri kultúrnom programe, z ukážok literárnej tvorby oboch majstrov. Po spoločnom obede predstavitelia obce hosťom ukázali, čo za svojho gazdovania vybudovali. Básnik Beniak bol zvedavý na všetko, veď Chynorany dobre pozná. Neskoro večer sa Chynoranci rozlúčili so svojimi hosťami.“
Vďačné obecenstvo
Aj v Partizánskom hosťovali členovia Slovenského národ-ného divadla z Bratislavy. Bolo to v roku 1968 a herci predviedli svoje umenie v dvoch hrách počas dvoch večerov.
„Veľmi početné publikum tlieskalo za výborné herecké výkony národnej umelkyni Hane Meličovej, Ladislavovi Chudíkovi, Martinovi Gregorovi, Štefanovi Kvietikovi, Antonovi Korenčimu, Antonovi Mrvečkovi a ďalším.“
Správy z 22. mája, 29. mája a 19. júna 1968.